paznokcie zwierciadłem zdrowia
fot. https://unsplash.com/ Sarah Cervantes
Autor Natalia Niewczas - 9 Września 2020

Twój organizm wysyła sygnał S.O.S. Co o zdrowiu mówi wygląd paznokci?

Paznokcie zdrowe to paznokcie estetyczne, przyjemne dla oka - te łamliwe, z bruzdami na płytce, stanowią dla pacjenta sygnał ostrzegawczy. Zaistniały w obrębie ciała problem potrafi przełożyć się bowiem na kiepską kondycję paznokci. Na zachodzące zmiany warto zwrócić zatem szczególną uwagę.

Paznokcie, które rozdwajają się i łamią, mogą zwiastować niedobór witaminy B7. Biotyna, bo tak inaczej nazywamy witaminę B7, wspiera między innymi prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. By uzupełnić deficyt, dobrze wzbogacić dietę o takie produkty jak mięso drobiowe, soja czy jajka.

Miał tylko 17 miesięcy. Lekarze winni śmierci dziecka?Miał tylko 17 miesięcy. Lekarze winni śmierci dziecka?Czytaj dalej

Paznokcie zwierciadłem zdrowia

Odbarwienia pojawiające się na płytce paznokci to kolejny z potencjalnie alarmujących objawów. Często obserwowane na paznokciach charakterystyczne białe plamki świadczą niekiedy o drobnym urazie lub niedoborze cynku w organizmie. Cynk to niezwykle istotny pierwiastek (wspiera pracę układu immunologicznego, wzmacnia naczynia krwionośne), którego niewielki niedobór uzupełni wprowadzenie prozdrowotnych zmian w diecie (częstsze spożywanie ryb, jajek bądź nasion dyni).

Jak podaje portal uroda.abczdrowie.pl, nie tylko białe przebarwienia mogą sygnalizować zaistniałe niedobory. W niektórych przypadkach pożółkłe paznokcie oznaczają brak witaminy E w organizmie (będącej naturalnym antyoksydantem). Doskonałym uzupełnieniem niewielkich deficytów będą orzechy (na przykład migdały) i zielone warzywa liściaste.

Na kiepską kondycję zdrowia przekłada się także występowanie pionowych lub poziomych fałd na paznokciach. Podczas gdy pionowe fałdy idą w parze ze starzeniem się organizmu, te poziome potencjalnie wskazują na łuszczycę bądź niedobory żywieniowe (na przykład zbyt małą ilością spożywanego dziennie białka).

Dzisiaj grzeje: 1. Poważne zmiany już od 15 września. Lekarze są przerażeni
2. Tragiczna informacja dla seniorów, obiecanej podwyżki emerytur nie będzie. Nie ma na nią pieniędzy

Oczywistym niepokojącym sygnałem będzie atakująca paznokcie grzybica. Nieestetyczne przebarwienia i zgrubienia na paznokciach wywołują obecne w ciele pacjenta drożdże lub bakterie. W przypadku zaobserwowania oznak grzybicy warto od razu udać się do lekarza; choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko i niezbędne może okazać się zastosowanie leku wydawanego na receptę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dotarła do nas tragiczna wiadomość. Jego filmy kochają miliony, niestety nie żyje
  2. Potężny żywioł na południu Europy. Niszczy wszystko, co spotka na drodze
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. Z pasją remontuje domy potrzebujących, jej własne lokum wygląda jak marzenie. Każdy smakosz śni o jej kuchni, zdjęcia robią wielkie wrażenie

Następny artykuł