Paznokcie przed zabiegiem powinny być niepomalowane
fot. pixabay.com/ Mountainbeehive
Autor Karol Zaborowski - 11 Listopada 2019

Dlaczego pacjentki nie powinny mieć pomalowanych paznokci? Powód jest bardzo prosty

Pomalowane paznokcie stanowią atrybut wielu kobiet, a niektóre finezyjne wzory potrafią kosztować naprawdę niemałe pieniądze. Jednak jeżeli pacjenta ma zaplanowany zabieg lub zwyczajnie będzie przyjmowana do szpitala, to powinna mieć niepomalowane paznokcie.

Dobrze pomalowane paznokcie bez wątpienia wyglądają bardzo ładnie i stanowią wspaniały dodatek do wizerunku kobiety. Jednak w niektórych miejscach lakier na paznokciach nie jest wskazany, a jednym z nich jest właśnie szpital. Może się to wydawać absurdalne, ale pomalowane paznokcie znacząco utrudniają pracę personelowi i mogą być powodem błędów w badaniach.

Chodzi dokładniej o pomiar saturacji naszej krwi, czyli procentowego określenia, w jakim stopniu nasza hemoglobina jest wysycona tlenem. Jest to niezwykle ważny parametr, który powinien być zmierzony zarówno podczas przyjmowania do szpitala, jak i w czasie trwania operacji. Dzięki temu personel może sprawdzić, czy przypadkiem pacjentka nie doznała niedotlenienia.

Kolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancjęKolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancjęCzytaj dalej

Pomalowane paznokcie w szpitalu nie są dobrym pomysłem

Do mierzenia saturacji służy małe i niepozorne urządzenie nazywane pulskoksymetrem. Wyglądem może przypominać klips do prania i zakładany jest właśnie na jeden z naszych palców. Najczęściej wskazujący. Pulsoksymetr wysyła wiązkę światła, która przechodzi, przez nasz palec i urządzenie na tej podstawie potrafi zmierzyć nasz puls oraz właśnie saturację.

Pulsoksymetr zakładany jest na sam koniec palca, tak że lampka ze światłem jest nad paznokciem. W momencie, kiedy jest na niego nałożony lakier, urządzenie może pokazać błędny wynik. W takim wypadku zazwyczaj pulsoksymetr zakładany jest na płatek ucha, jednak to również może nie dawać prawdziwego pomiaru.

Z tego też względu pacjentki, które wybierają się do szpitala, powinny mieć niepomalowane paznokcie. Ostatecznie mogą użyć bezbarwnego lakieru, ale jest to ostateczność. Czasami można też się spotkać z sytuacją, kiedy pacjentki malują wszystkie paznokcie poza jednym, jednak nigdy nie wiadomo, do której ręki będziemy mieli podłączony pulsoksymetr, więc ta metoda jest skuteczniejsza, jeżeli pozostawimy bez lakieru po jednym palcu u obu dłoni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancję
  2. Absolutny brak wyobraźni. Ratownik LPR został oślepiony laserem podczas lotu
  3. Nowoczesna metoda leczenia znowu niedostępna. Pacjenci chorzy na raka stracili ostatnią nadzieję

Następny artykuł