Paznokcie mogą poprzez swój kształt wskazywać na różne choroby
Autor Karol Zaborowski - 11 Grudnia 2019

Jeśli wygląd Twoich paznokci jest podobny, możesz być poważnie chory. Niepozorny symptom jest często ignorowany

Paznokcie w naszym organizmie pełnią funkcję ochronną, a ich kondycja zależy nie tylko od odpowiedniej pielęgnacji. Niektóre poważne choroby mogą się objawiać właśnie poprzez zmiany w kształcie i kolorze płytki paznokciowej.

Paznokcie najczęściej ulegają zmianom na skutek raczej błahych schorzeń, które można zaleczyć, stosując odpowiednią pielęgnację. Najczęstszą chorobą dotykającą nasze płytki paznokciowe jest grzybica, którą niestety bardzo łatwo się zarazić, a pozbycie się jej jest już o wiele trudniejsze. Jednak wizyta u odpowiedniego dermatologa powinna skutecznie pomóc.

Mimo to, niektóre ze zmian zachodzących w wyglądzie naszych paznokci powinny zapalać w naszej głowie czerwoną lampkę ostrzegawczą. Niektóre z nich bardzo ciężko powiązać z takim właśnie objawem, jednak nie oznacza to, że taka zależność nie zachodzi.

Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworemNie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworemCzytaj dalej

Paznokcie mogą nas informować o zmianach zdrowia

Pierwszym typem paznokci, które powinny wzbudzać naszą wzmożoną czujność i ostrożność, są tak zwane paznokcie łyżeczkowate. Przy tym objawie środek płytki paznokciowej jest wklęsły, a im bliżej krawędzi, to paznokieć coraz bardziej się wywija, przypominając właśnie łyżeczkę. Najczęściej przyczyną takiego zniekształcenia jest niedobór żelaza, anemia oraz zaburzenia hormonalne. Warto też wspomnieć, że tego typu paznokcie mogą pojawić się u dzieci, jednak z czasem powinny przybrać normalny kształt.

Dalej mamy paznokcie zegarkowe, które często towarzyszą tak zwanym palcom pałeczkowatym dobosza. Płytka paznokciowa przypomina swoim wyglądem szkiełko od zegarka. Są okrągłe i wypukłe, a świadczą między innymi o wrodzonych wadach serca, przewlekłych chorobach płuc, marskości wątroby i niektórych zaburzeniach układu pokarmowego.

Następna jest szponowatość paznokcia, przy której jak podaje poradnikzdrowie.pl, płytka paznokciowa jest znacznie pogrubiona, wydłużona i zagięta niczym szpon. Dodatkowo kolor zmienia się z różowego na żółtawy lub szary. Powodem takich zmian najczęściej są urazy lub zbyt długi ucisk na paznokieć wywołany przez, chociażby za ciasne buty.

Na koniec pozostały jeszcze paznokcie rurkowate. W takiej sytuacji płytka paznokciowa jest pogrubiona, a jej wolne brzegi zawijają się w kształt rulonu. Natomiast pod samym paznokciem gromadzi się nadmiar mas rogowych, których powstawanie wynika z choroby dziedzicznej, która objawia się jeszcze przez nadmierne rogowacenie się skóry na stopach i rękach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Syn brutalnie gwałcił matkę. Zgotował jej piekło, nie czuje się winny
  2. Przykra prawda o państwu Gucwińskich. Na jaw wyszła lata po ich telewizyjnym debiucie
  3. Nocne poty mogą świadczyć o wielu niebezpiecznych chorobach. Nie należy ich lekseważyć
  4. Irena Jarocka zmarła na nowotwór mózgu. Mąż artystki wciąż otrzymuje pytania o jej koncert
  5. Tajemnicza choroba od lat wyniszcza Tomasza Lisa. Trafił do szpitala, ale tragedia zaczęła się dużo wcześniej
  6. Trudno uwierzyć, że ci ludzie naprawdę istnieli. Przez choroby, na które cierpieli, wyglądali jak postacie z horrorów

Następny artykuł