paznokcie i choroby
Fot. pixabay.com/ andreas160578
Autor Klaudia Gaicka - 15 Maja 2020

Kolor paznokci może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Jego zmiana jest objawem, którego nie wolno lekceważyć

Paznokcie, ich barwa i stan mogą świadczyć o wielu różnych chorobach. Żółte, pomarańczowe, a nawet czarne, każdy z kolorów oznacza coś innego i powinien być dla nas sygnałem alarmowym.

Paznokcie, tak jak i oczy, a może i nawet bardziej, potrafią być zwierciadłem duszy. Ich stan i kolor potrafi nam bardzo dużo powiedzieć o nieprawidłowościach i ewentualnych schorzeniach naszego organizmu. Żółte, brązowe czy czarne plamki zdecydowanie nie wyglądają estetycznie, jednak nie tylko o estetykę się tu rozchodzi. Może się bowiem okazać, że nasze przebarwienie na paznokciu jest sygnałem alarmowym od naszego ciała.

Proste sposoby na oczyszczenie organizmu. Warto je znaćProste sposoby na oczyszczenie organizmu. Warto je znaćCzytaj dalej

Paznokcie świadczą o zdrowiu

Żółte paznokcie przede wszystkim dotyczą palaczy. Przebarwione są wtedy nie tylko paznokcie, ale i dłonie. Jednak kolor ten może również wskazywać na żółtaczkę lub być efektem ubocznych zażywania niektórych leków.

Białe plamki na paznokciach to bardzo częsty problem. Wskazuje on najczęściej na awitaminozę. Jeżeli zaobserwujesz u siebie tego typu przebarwienia, warto sięgnąć po suplementy oraz produkty, które urozmaicą naszą codzienną dietę. Jeżeli problem nie ustępuje, a wręcz się pogarsza, warto skonsultować go z lekarzem.

Jeżeli płytka paznokcia zaczyna przybierać intensywnej brązowej barwy, może świadczyć o poważnej chorobie. Taki odcień towarzyszy chorym na bulimię, anoreksję lub borykającymi się z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.

Czarny kolor w niektórych przypadkach (zwłaszcza kiedy nie doszło do uszkodzenia mechanicznego) może wskazywać na zmianę nowotworową. Mimo że paznokcie mogą się w ten sposób przebarwiać również za sprawą skutków ubocznych przyjmowanych leków, nie należy w żadnym wypadku bagatelizować tego typu symptomów.

Paznokcie przebarwione na błękitno powinny zaniepokoić ich posiadacza. Mogą wskazywać na poważne zatrucie toksyczną substancją, np. wskutek przyjmowania niektórych leków. Należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, jeżeli zauważymy u siebie ten objaw, w czasie, kiedy przyjmujemy silne leki. Tego typu przebarwienia mogą dotyczyć również pacjentów z zaburzeniami krążenia. Jeżeli paznokieć przybiera barwę bardziej siwą, może to wskazywać na niedotlenienie ciała.

Dzisiaj grzeje: 1. Na pogrzebie Kacperka panowała cisza. Mama chłopca nie wytrzymała

2. Tragiczne informacje obiegły media. Nagła śmierć króla lat 70. i 80., aktora i muzyka

Prawidłowa płytka paznokcia powinna być gładka i lśniąca, w kolorze przybliżonym naszej skórze. Wygląd paznokci może się odrobinę różnić u każdego z nas, głównym sygnałem alarmowym powinny być po prostu wyraźnie dostrzegalne zmiany. Zwykle nie ma powodu do obaw, jeśli np. od zawsze mamy lekko różowawe czy deliatnie pomarańczowe paznokcie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przekrój cytrynę na 4 cząstki i połóż obok łóżka przed snem. Wyrzuć natychmiast po obudzeniu, rezultat jest spektakularny
  2. Pracujesz? Możesz załapać się na nowy program społeczny, są tylko dwa haczyki. Duża kwota
  3. Normy przekroczone ponad 40 razy. Rakotwórcza substancja w kaszach jaglanych
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce
  5. Przez tydzień piła koktajl z kurkumy. Efekty okazały się powalające
  6. Onet: Senator zatrzymany przez policję w Warszawie. Użyto siły

Następny artykuł