Paznokcie, na których pojawiają się pionowe prążki mogą świadczyć o chorobie
unsplash.com/Sarah Cervantes
Autor - 17 Czerwca 2020

Masz pionowe prążki na paznokciach? Lepiej uważaj, mogą świadczyć o groźnej chorobie

Paznokcie powinny mieć gładką i równą płytkę, jednak czasem pojawiają się na nich pionowe prążki. Mogą one świadczyć o odwodnieniu, ale niekiedy są też symptomem poważniejszych schorzeń.

Paznokcie powinny być gładkie i równe. Czasem może się jednak zdarzyć, że pojawiają się na nich pionowe bruzdy przypominające swoim wyglądem wąskie prążki.

Przyczyn ich powstania może być wiele. Czasami jest to efekt stosowania lakieru i zmywacza do paznokci, a czasami prążki na paznokciach pojawiają się na skutek działania detergentów. Okazuje się jednak, że podłoże powstania bruzd na paznokciach może również być chorobowe.

Michał Wiśniewski w ostrych słowach krytykuje rząd za obostrzenia. „Traktuje się nas jak bydło”Michał Wiśniewski w ostrych słowach krytykuje rząd za obostrzenia. „Traktuje się nas jak bydło”Czytaj dalej

Paznokcie, na których pojawiają się pionowe prążki mogą świadczyć o chorobie

Płytka paznokciowa to nie tylko kwestia wyglądu naszych dłoni, ale również oznaka kondycji fizycznej, w jakiej znajduje się nasz organizm. Bruzdy na paznokciach mogą powstawać wskutek niewłaściwej pielęgnacji płytki, niedoboru witamin, zwłaszcza witamin z grupy B, cynku czy żelaza, a także nieprawidłowej diety. Ponadto zmiany na paznokciach mogą być skutkiem ubocznych przyjmowania niektórych leków.

Problem zmian na płytce paznokciowej jest złożony, ponieważ przyczyn pojawiania się bruzd jest kilka. Istnieje ponadto kilka grup, na które dzielą się bruzdy na paznokciach. Bruzdy mogą być podłużne, poprzeczne lub pionowe.

Jak podaje portal uroda.abczdrowie.pl, pionowe prążki na paznokciach mogą powstawać na skutek niedoboru składników odżywczych. Można je zauważyć przede wszystkim u seniorów. Bruzdy mogą mieć również związek między innymi z chorobami układu pokarmowego, niedoczynnością tarczycy czy odwodnieniem organizmu.

Jeśli widzimy na swoich paznokciach pionowe prążki, warto zwrócić uwagę na to, czy w naszym organizmie nie pojawiają się zaburzenia hormonalne. Bruzdy pojawiają się też w wyniku chorób układu krążenia, układu pokarmowego, w przebiegu łuszczycy, łysienia plackowatego i niedoczynności tarczycy.

Dzisiaj grzeje: 1. Goście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacji

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Kuracja mająca na celu likwidację bruzd na paznokciach jest zależna od tego, jaka przyczyna wywołała zmiany. W kuracji, która ma zniwelować lub zlikwidować pionowe prążki może być zastosowany antybiotyk, przy mniejszych zmianach warto sięgnąć po sprawdzone środki do codziennej pielęgnacji paznokci i dłoni.

Kluczowym elementem przy zapobieganiu bruzdom na paznokciach jest odpowiednia higiena. Warto też uzupełnić dietę w produkty bogate w cynk, magnez i wapń. Jeśli bruzdy nie znikną, warto skonsultować się z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny komunikat mazowieckiej policji. Sytuacja jest poważna
  2. Dzieci jednak nie wrócą do szkół po wakacjach? "Obawiam się, że może nie być takie proste", niepokojące słowa wirusologa
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Wielki rywal Małysza ujawnił tajemnicę skrywaną przez lata. Kibice zaniemówili, Adam sam o niej nie wiedział

Następny artykuł