Obgryzasz paznokcie? Może to przynieść opłakane skutki dla organizmu

Paznokcie - skutki obgryzania
pixabay.com/isakarakus
Autor Barbara Bujar30.11.2020

Nawyk obgryzania paznokci dotyczy nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Osoby cierpiące na onychofagię zazwyczaj nie radzą sobie ze stresującymi sytuacjami albo toksycznymi znajomościami. Specjaliści radzą, by jak najszybciej podjąć próbę wyeliminowania problemu. Nawykowe wkładanie palców do ust może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, takimi jak grzybica albo zakażenie dziąseł.

Onychofagia, czylinawykowe gryzienie paznokci, to problem, z którym zmaga się duża część społeczeństwa. Zazwyczaj występuje ona u dzieci, jednak dotyczy także wielu dorosłych. Jak podaje Medonet, lekarze i psychologowie uważają, że onychofagia może wiązać się z przeniesieniem nawyku ssania kciuka.

U wielu dzieci problem ustępuje samoistnie. Zdarza się jednak, że w okresie dojrzewania ulega on pogłębieniu, a nastolatkowie nie mogą przestać obgryzać paznokci. W takim przypadku nawyk najczęściej pozostaje z nimi na stałe. Zazwyczaj związane jest to ze stresem.

EKG wskazywało na zawał serca. Pacjent zataił przed lekarzami jedną rzeczEKG wskazywało na zawał serca. Pacjent zataił przed lekarzami jedną rzeczCzytaj dalej

Poważne skutki obgryzania paznokci

Stresująca praca, brak akceptacji ze strony społeczeństwa, toksyczne znajomości – to najczęstsze przyczyny prowadzące do onychofagii u nastolatków i dorosłych. Czynnikami powodującymi nawyk mogą być także niedobory witaminy B, miedzi albo żelaza.

Bez względu na przyczynę obgryzania paznokci specjaliści radzą, by skonsultować nawyk ze specjalistą. Onychofagia jest bowiem uznawana za zaburzenie kompulsywne, co oznacza, że człowiek nie radzi sobie ze stresem i potrzebuje pomocy z zewnątrz. Nałogowe obgryzanie paznokci prowadzi też do zaburzeń zdrowotnych.

Głównym skutkiem onychofagii jest utrata estetyki dłoni – na placach powstają rany, wokół paznokci odchodzą skórki, a płytka ulega zniekształceniu. Taka prezencja może powodować odrazę w innych ludziach i prowadzić do utrudnień w kontaktach społecznych, a tym samym do poszerzenia listy stresujących sytuacji.

Gryzienie paznokci odbija się także na stanie zdrowotnym człowieka. Notoryczne wkładanie palców do ust, powoduje, że bakterie i pozostałe drobnoustroje znajdujące się pod płytką, przedostają się do organizmu. Wskutek tego w jamie ustnej dochodzi między innymi dozakażeń dziąseł oraz chorób zębów i szczęki.

Z powodu onychofagii u pacjenta może rozwinąć się także grzybica albo zakażenie układu pokarmowego. W jamie ustnej często zaczyna wydzielać się również ropa. Należy pamiętać, że takie dolegliwości są jedynie początkiem problemu – drobnoustroje trafiają z ust między innymi do jelit i krwi.

Leczenie onychofagii nie jest proste. Jeśli pacjent podejrzewa, że zaburzenie wynika z niedoboru mikroelementów, powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego i uzupełnić braki za pomocą suplementacji. Lekarz powinien oczywiście zostać wcześniej poinformowany o powodzie wizyty.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Niebywałe sceny podczas konferencji ministra zdrowia. Nagle wykonano mu badanie, ''tętna nie podam''Niebywałe sceny podczas konferencji ministra zdrowia. Nagle wykonano mu badanie, ''tętna nie podam''Czytaj dalej

Pomocy z wyeliminowaniem nawyku obgryzania paznokci można szukać także u psychologa lub psychiatry. Specjaliści zdiagnozują zaburzenie i stwierdzą, czym tak naprawdę jest spowodowane. W celu poprawy estetyki dłoni warto natomiast zwrócić się do dermatologa.

Ewa Kasprzyk opowiedziała o przebiegu swojej choroby. Ewa Kasprzyk opowiedziała o przebiegu swojej choroby. "Nie chciałam tego ujawniać publicznie"Czytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł