Pielęgniarka: często w pracy spotyka się z agresją
pixabay_voltamax
Autor Damian Witoń - 22 Lutego 2020

Pielęgniarki w swojej pracy często spotyka się z agresją. Skala problemu jest zatrważająca

Pielęgniarka opiekuje się chorymi starając się, aby ich choroba okupiona była jak najmniejszą ilością cierpienia. Niestety niektórzy nie doceniają jej pracy. Personel medyczny często spotyka się z zachowaniami agresywnymi , które kierowane są w jego stronę.

Pielęgniarka jest zawodem, który cieszy się w Polsce dużym zaufaniem społecznym. Niestety nie wpływa to na dobre traktowanie pracowniczek służby zdrowia przez ich pacjentów, którzy często zachowują się wobec opiekunek w agresywny sposób. Do aktów przemocy w szpitalach dochodzi bardzo często.

Przez dwa lata był leczony antybiotykami na boreliozę. Przyczyna objawów okazała się zupełnie innaPrzez dwa lata był leczony antybiotykami na boreliozę. Przyczyna objawów okazała się zupełnie innaCzytaj dalej

Pielęgniarka często zmaga się z agresją w swojej pracy

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych przeprowadziła niedawno ankietę dotyczącą agresji, z którą w pracy spotykać się może personel medyczny. Jej wyniki są zatrważające, ponieważ aż 768 z 817 ankietowanych przyznało, że doświadczyło agresji w placówkach ochrony zdrowia.

Jak informuje portal serwisy.gazetaprawna.pl, zachowania agresywne wobec pielęgniarek mogą przybierać różne formy. Najczęściej występuje agresja fizyczna, której przejawem są szturchnięcia i popychanie, jednakże zdarzają się również ataki słowne przybierające formę gróźb i wyzwisk. Do niepokojących zdarzeń dochodziło aż w 21 rodzajach placówek. Najgorzej sytuacja wygląda na oddziałach szpitalnych. Źle jest również na SOR-ach oraz w Izbach Przyjęć. Nieznacznie lepiej jest na oddziałach psychiatrycznych.

Ankietowani twierdzą, że winne takiemu stanowi rzeczy jest przekonanie, że ryzyko obcowania z zachowaniami agresywnymi jest wpisane w miejsce pracy i niemożliwym oraz bezsensownym jest zgłaszanie ich do odpowiednich służb. Najczęściej agresję wykazują sami pacjenci, ale zdarza się, że również ich rodziny.

Prawo polskie ma w założeniu chronić pielęgniarki i położne przed agresją. Ta kwestia poruszona jest w ustawie z 2012 roku, która zakłada, że naruszenie nietykalności cielesnej, zniewaga czy czynna napaść na pracownika służby medycznej ma być karana grzywną lub więzieniem. Niestety większość placówek nie posiada odpowiednio rozwiniętego systemu rejestrowania incydentów agresywnych, a także nie szkoli swoich pracowników tak, aby wiedzieli, jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji. Na ten temat wypowiedziała się prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Zofia Małas.

Dzisiaj grzeje: 1.Wystarczy kilka liści zalać ciepłą wodą. Właściwości ziela, które każdy z nas ma w swoim domu

2.Siostra Anny Przybylskiej ujawniła jak wygląda jej grób. Łzy same płyną do oczu

-Jako samorząd zawodowy wnioskujemy o podjęcie działań legislacyjnych nakładających stosowne zobowiązania na podmioty zatrudniające kadry medyczne, jak: opracowanie procedury umożliwiającej pielęgniarce, położnej natychmiastowe powiadomienie odpowiednich służb o grożącym niebezpieczeństwie; organizację szkoleń dla personelu z psychologiem, prawnikiem, policją w zakresie komunikacji z pacjentem oraz jak należy reagować na zachowanie agresywne- mówi prezes NRPiP

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W McDonald's doszło do horrendum. Rodzice nie będą już tak chętnie brać tam dzieci?
  2. Żona Zenka Martyniuka nie tak wyobrażała sobie sławę. Zdradziła, jak to jest mieć sławnego męża
  3. Nietypowe objawy raka trzustki. Niektóre pojawiają się na naszej skórze
  4. Rodzaje i przyczyny bólu głowy. Może stanowić objaw niebezpiecznych chorób
  5. Prosty sposób na oczyszczenie jelita grubego. Wystarczą dwa składniki
  6. Słynna polska fabryka zamyka się po ponad 150 latach działalności. Jej wyroby wielu z nas ma w swoich domach

Następny artykuł