Pielęgniarki przygotowują do wszczęcia sporów zbiorowych
unsplash.com/Vladimir Fedotov
Autor Barbara Bujar - 17 Listopada 2020

Pielęgniarki mają już dosyć. Możliwy strajk generalny

W mediach społecznościowych pojawiło się oświadczenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Rozpoczęto przygotowania do wszczęcia sporów zbiorowych. Według przewodniczącej Krystyny Ptok decyzja spowodowana jest między innymi ignorowaniem pracownic służby zdrowia oraz rozpoczęciem działań sejmu w sprawie odebrania uchwalonych wcześniej dodatków dla medyków walczących z COVID-19. Kolejnym krokiem OZZPiP ma być strajk generalny.

Sytuacja polskich pracowników medycznych – w tym pielęgniarek – wciąż jest bardzo poważna. W mediach coraz częściej pojawiają się informacje dotyczące kilkugodzinnego oczekiwania karetek przed szpitalami, odmowy przyjęcia chorego do szpitala albo śmierci któregoś z medyków. Członkinie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych postanowiły powiedzieć: dość.

Olaf Lubaszenko wytrwale dąży do zdrowia. Przeszedł niesamowitą metamorfozęOlaf Lubaszenko wytrwale dąży do zdrowia. Przeszedł niesamowitą metamorfozęCzytaj dalej

Pielęgniarki wydały oświadczenie. Dojdzie do strajku?

Jak donosi serwis money.pl, oświadczenie OZZPiP w sprawie rozpoczęcia przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych pojawiło się niedawno w mediach społecznościowych. W nagraniu, które zostało umieszczone na Facebooku, Krystyna Ptok szczegółowo wyjaśniła powody tej decyzji.

Przewodnicząca OZZPiP zwróciła uwagę na ostatnie działania sejmu dotyczące cofnięcia uchwalonego jeszcze niedawno dodatku dla pracowników medycznych. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą wskazani medycy, którzy stoją na pierwszej linii walki z COVID-19, mieli otrzymywać podwójne wynagrodzenie. Zdaniem Ptok taki krok rządzących jest „karygodny”.

- Uważamy, że jest to konieczne. Ignorowanie środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych staje się coraz częstsze. Jest to konieczne również ze względu na fakt, że Sejm rozpoczął procedowanie kolejnej zmiany ustawy [...], którą to zmianą chce odebrać uchwalone wcześniej dodatki do wynagrodzeń w wysokości 100 proc. dla wszystkich pracowników pracujących w narażeniu na COVID-19 – przekazała przewodnicząca OZZPiP cytowana przez money.pl

Problemem okazuje się także stanowisko Ministerstwa Zdrowia. Jak zdradziła Ptok, decyzja Adama Niedzielskiego w sprawie przyznania dodatków dla części personelu medycznego jest niezrozumiała. W jej opinii szef resortu podzielił tym samym służbę zdrowia na tych, którym „dodatki się należą, jak i na tych, którym się nie należą”.

W opublikowanym oświadczeniu Krystyna Ptok podjęła także temat traktowania pielęgniarek i położnych w polskich placówkach medycznych. Przypomina, że w szpitalach coraz więcej medyków pracuje ponad swoje siły. Wiele z nich niestety umiera.

- Sytuacja jest krytyczna. W pierwszych dwóch tygodniach miesiąca listopada zmarło więcej pielęgniarek, niż w pierwszej połowie roku, w której trwała epidemia – tłumaczyła.

Dzisiaj grzeje: 1.Naukowcy odkryli dlaczego jedni umierają na COVID-19, a inni nie. Opublikowano przełomowe badania
2.Już jutro Polacy szturmem wparują do Lidla. Sklep oferuje maseczki za bezcen, bezkonkurencyjna oferta
3.Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnuje

Doradca premiera ds. COVID-19 prognozuje, kiedy skończy się epidemia. Doradca premiera ds. COVID-19 prognozuje, kiedy skończy się epidemia. "Sytuacja jest unormowana na bardzo złym poziomie"Czytaj dalej

Tłumacząc sprzeciw pielęgniarek, przewodnicząca OZZPiP pojęła także temat rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Jak oświadczyła, w dokumencie powinny nastąpić zmiany, zapewniające pielęgniarkom i położnym środki na utrzymanie pensji na dotychczasowych zasadach po 31 grudnia 2020 roku.

- Zarząd krajowy przypomina panu ministrowi, że środki te były kompromisem wywalczonym na fali protestów w 2015 roku. Te działania zakończyły się podpisaniem porozumienia z ministrem zdrowia, z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia a Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym i Naczelną Radą Pielęgniarską – dodała.

Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyUwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyCzytaj dalej

p>ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdjęcie skandalicznej ceremonii obiegło cały świat. Nie mieści się w głowie. W ich egzotycznej kulturze to norma
  2. Największe kosmiczne zderzenie w historii naszej galaktyki. Odkrycie wprawiło astronomów w osłupienie
  3. Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport o zakażeniach. Najgorsza sytuacja w trzech województwach
  4. Porównano obie szczepionki na koronawirusa. Mają wykazywać wysoką skuteczność
  5. Do sieci trafiła oferta pracy dla ratownika medycznego. Kwota wywołała prawdziwą burzę
  6. Uwaga, niebezpieczne zwierzę uciekło z hodowli. Mieszkańcy Warszawy muszą mieć się na baczności
  7. Zostało mniej niż 24 godziny, odwrotu nie będzie. ”Cały świat usłyszy krzyk protestujących polskich kobiet”, tłumy ruszą pod Sejm

Następny artykuł