pielgrzymka zakończona kwarantanną
fot. https://unsplash.com/ Francesco Alberti
Autor Natalia Niewczas - 27 Sierpnia 2020

Ponad 150 zarażonych. Koronawirus na pielgrzymce

Pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się każdego roku w okresie wakacyjnym. Tego lata na bezpieczeństwo piechurów wpłynął stan zagrożenia epidemiologicznego. Mimo podjęcia nadzwyczajnych środków ostrożności, wśród uczestników mogło dojść do masowego zakażenia COVID-19.

Pielgrzymka na Jasną Górę w tym roku przyczyniła się do masowej kwarantanny. Z powodu potwierdzonego zakażenia koronawirusem u jednego z pątników ponad setka pozostałych podlega obecnie obowiązkowej izolacji społecznej. Trwa oczekiwanie na wyniki badań laboratoryjnych.

Jedno z największych miast trafiło do żółtej strefy. Ministerstwo ogłosiło nową listę żółtych i czerwonych powiatówJedno z największych miast trafiło do żółtej strefy. Ministerstwo ogłosiło nową listę żółtych i czerwonych powiatówCzytaj dalej

Pielgrzymka zakończona masową izolacją

Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę nie doczekała szczęśliwego finału. Zarażona koronawirusem mieszkanka gminy Bobowa w województwie małopolskim, która uczestniczyła w podróży do Częstochowy, mogła zarazić nawet 150 innych wiernych. Łączna ilość poddanej przymusowej kwarantannie osób jest jednak znacznie wyższa.

Jak podaje portal popularne.pl, masowej izolacji podlegają także ci, z którymi pielgrzymi weszli podczas podróży w kontakt. W związku z tym liczba potencjalnie chorych na COVID-19 sięga 175 osób. Zawiodły wdrożone przez organizatorów dodatkowe środki bezpieczeństwa (między innymi podróżowanie w mniejszych grupach), nie pomogła również mniejsza ilość samych uczestników. Niewykluczone, że do przekazania niebezpiecznych patogenów przyczynił się przejazd autobusami.

O potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem informowały małopolskie media. Prezentowaną przez portale wersję wydarzeń podważa dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.

Dzisiaj grzeje: 1. Jej stan jest krytyczny. Polityk zarażona koronawirusem
2.Bezsporny nawrót epidemii, konieczny był powrót ostrych restrykcji. Jedno z europejskich miast nie miało wyboru

- W związku z manipulowaniem informacjami przekazanymi przez rzecznika Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej i bezkarnym przekazywaniem kłamstw przez inne media informuję, że Pielgrzymka Tarnowska wczoraj powróciła z Częstochowy i u nikogo nie stwierdzono zakażenia koronawirusem. Prawdą jest, że jedna osoba z grupy 14 jest zakażona (...). Decyzją sanepidu (...) osoby z autobusu, którym wracała pielęgniarka (50 osób) zostały skierowane na kwarantannę. Pozostali pielgrzymi nie są objęci kwarantanną, ale też z racji odpowiedzialności i solidarności z pozostałymi nie pojechali w dniu dziewiątym do Częstochowy, aby nie stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia - informuje ksiądz Zbigniew Szostak.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się, wprowadzają kolejny zakaz. Lista się poszerza
  2. Dziennikarz TVN nagle zatrzymany. Zabrano mu telefon i dokumenty, trafił na białoruski komisariat
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. Porażające wieści o zdrowiu papieża, współpracownik ujawnia fakty. Duchowny podjął także kluczową decyzję
  5. Tomasz Karolak oburzony, wyrzucono go ze sklepu z prostego powodu. Aktor stwierdził, że to on powinien wezwać policję
  6. Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyć
  7. 2-miesięczny chłopiec nagle przemówił. Co powiedział? Jest wideo

Następny artykuł