Pieniądze według WHO są nośnikami bakterii i wirusów
pixabay__Alicja_
Autor Aneta Młodawska - 26 Marca 2020

Koronawirus może przenosić się na banknotach? WHO odpowiada

Pieniądze funkcjonują w życiu człowieka od niepamiętnych czasów. Obecnie jednak wiele osób boi się, że poprzez dotykanie banknotów i monet może przyczynić się do szerzenia koronawirusa. Warto sprawdzić, co na ten temat mają do powiedzenia eksperci.

Pieniądze są niezbędne do robienia zakupów i płacenia za usługi. Niemniej jednak przechodzą one z rąk do rąk i stanowią mieszkanie dla wielu bakterii. Wielu z nas obawia się, że używając gotówki, może przyczynić się do rozpowszechniania wirusa SARS-CoV-2. Choć WHO nie zajęła w tej kwestii jednoznacznego stanowiska, radzi, w jaki sposób możemy uniknąć zakażenia.

Przypomnijmy, że koronawirus SARS-CoV-2 po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku. Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ w Wuhan, który władze zamknęły już 1 stycznia. Obecnie patogen znajduje się już w ponad 196 krajach. Dotychczas potwierdzono ponad 472 tys. przypadków zakażenia.

Jakie maseczki są w stanie ochronić nas przed koronawirusem? Ekspert wyjaśniaJakie maseczki są w stanie ochronić nas przed koronawirusem? Ekspert wyjaśniaCzytaj dalej

Pieniądze według WHO mogą być nośnikami bakterii i wirusów

Epidemiolodzy ostrzegają, że najbardziej ryzykowną czynnością w sklepie jest płacenie. Korzystając bowiem z gotówki, przekazujemy i przyjmujemy mnóstwo wirusów i bakterii. Jak podaje poradnikzdrowie.pl, obecnie wielu kasjerów sugeruje klientom płatność bezgotówkową. Sprzedawcy w sklepach powinni myć ręce po kontakcie z pieniędzmi w fizycznej postaci, jednak nie zawsze mają taką możliwość. WHO ostrzega, że pieniądze nie są najczystsze. Organizacja ma zatem poważne wątpliwości, czy wychodzenie do sklepów i płacenie w nich gotówką jest w pełni bezpieczne.

– WHO ani nie wyraziła stanowiska, że banknoty roznoszą COVID-19, ani nie ostrzegała nigdy przed używaniem gotówki. Jedyne co ogłosiła WHO, to przypomnienie, że po kontakcie z pieniędzmi należy umyć ręce. To zalecenie higieniczne i nie należy go odczytywać w żaden inny sposób – powiedziała rzeczniczka WHO, Christian Lindmeier.

Niemniej jednak Lindmeier otrzegła wcześniej, że płacenie gotówką naraża nas na kontakt z różnymi mikroorganizmami. Z tego względu Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła płatność kartami płatniczymi.

Dzisiaj grzeje: 1. Liczba zarażonych w Polsce cały czas rośnie. Mimo to Krzysztof Jackowski twierdzi, że niebawem czeka nas przełom

2. Zakażony koronawirusem mężczyzna zdradził pierwsze objawy i rozwój choroby. Bardzo ważne słowa, trzeba wiedzieć

– Wiemy, że pieniądze przechodzą z rąk do rąk cały czas i nieustannie są nośnikami wirusów i bakterii. Zalecamy, by myć ręce i nie dotykać twarzy po dotknięciu banknotów. O ile to możliwe, lepiej posługiwać się płatnościami zbliżeniowymi, by zmniejszyć ryzyko infekcji – zaapelowała Lindmeier.

Banknoty i monety same w sobie nie zwiększają ryzyka zakażenia koronawirusem dla osoby, która zachowuje zasady higieny. Pamiętajmy jednak, że nie ma sposobu na sterylne zakupy. Choć często zakładamy jednorazowe rękawiczki i płacimy kartą, wychodzenie do skupisk ludzi wciąż jest ryzykowne. Warto zatem skrócić czas naszych zakupów do minimum i natychmiast po powrocie do domu myć ręce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaczął wbijać igłę w skórkę od banana. Genialny trik, po sekundzie na nagraniu widać powalające efekty
  2. Pierwsza ofiara koronawirusa w rodzinie królewskiej. Nie żyje księżniczka Maria Teresa z dynastii Bourbon-Parma
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzy

Następny artykuł