Pierwsza pomoc może uratować czyjeś życie. Wszyscy powinni wiedzieć, jak ją wykonywać
pixabay.com/Peggy_Marco
Autor - 7 Czerwca 2020

Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Najważniejsze zasady, które każdy powinien znać

Pierwsza pomoc uratowała życie wielu osób. Nie każdy zna jej zasady, jednak gdy widzimy osobę, która jej potrzebuje, nie możemy przejść obojętnie. Warto przypomnieć sobie zasady wykonywania pierwszej pomocy, gdyż dzięki niej możemy pewnego dnia uratować komuś życie.

Pierwsza pomoc jest obowiązkową czynnością, którą musimy wykonać, gdy widzimy nieprzytomną, leżącą na ulicy osobę. Niestety wiele osób woli przejść obok takiego człowieka obojętnie, niż sprawdzić co się dzieje.

Zdając sobie sprawę z tego problemu powinniśmy tym bardziej zadbać o to, by w razie potrzeby móc pomóc potrzebującemu pacjentowi. W chwili zagrożenia życia nie powinniśmy szukać pomocy w telefonie, gdyż wówczas liczy się każda sekunda.

Czy noszenie maseczek ma jeszcze sens? Są wyniki badań i nowe zalecenia WHOCzy noszenie maseczek ma jeszcze sens? Są wyniki badań i nowe zalecenia WHOCzytaj dalej

Pierwsza pomoc może uratować czyjeś życie. Wszyscy powinni wiedzieć, jak ją wykonywać

Wiele osób boi się wykonać pierwszą pomoc, gdyż nie zawsze wiemy, jak to zrobić. Istnieje mnóstwo filmów instruktażowych, które możemy znaleźć w internecie. Warto przypomnieć sobie, na czym polega pierwsza pomoc, gdyż pewnego dnia możemy uratować komuś życie.

Pierwsza pomoc powinna być udzielana przez każdą osobę, która ma choć podstawową wiedzę na jej temat. Jak podaje portal medonet.pl, główną zasadą, którą powinna kierować się osoba udzielająca pierwszej pomocy, jest bezpieczeństwo własne, innych ratowników oraz ofiar.

Ratownik powinien wyeliminować zagrożenie zakażenia się od osoby Konieczne jest zatem unikanie bezpośredniego kontaktu z krwią poszkodowanego. Podczas przeprowadzania czynności ratunkowych należy mieć założone rękawiczki, a także używać maseczki do resuscytacji.

Po upewnieniu się, że nic nam nie zagraża, należy podejść do poszkodowanego i ocenić jego stanu. Przytomność sprawdzamy pytając "Co się stało?" lub "Czy pan/pani mnie słyszy?". Możemy też potrząsnąć ramionami pacjenta.


Musimy również zapewnić pomoc, dzwoniąc na pogotowie ratunkowe. Nie należy przerywać rozmowy, dopóki nie zdecyduje o tym dyspozytor. W przypadku, gdy poszkodowany nie jest przytomny, należy udrożnić drogi oddechowe i odchylić głowę. Powinniśmy ponadto sprawdzić, czy poszkodowany oddycha i czy nie posiada niebezpiecznych przedmiotów.

Jeżeli poszkodowany oddycha, należy ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej, sprawdzając oddech co minutę, a co 30 minut odwracając na drugi bok. Jeśli nie oddycha, wymaganą procedurą jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO).

Pamiętajmy jednak, że w przypadku złamania, krwotoku lub uszkodzenia kręgosłupa poszkodowanego nie należy układać w pozycji bocznej. Ponadto, jeśli poszkodowaną jest kobieta w widocznej ciąży, należy położyć ją na lewym boku, w celu uniknięcia nacisku na żyłę główną dolną. Osobie poszkodowanej nie należy podawać żadnych leków.

Zzasadą przeprowadzania RKO u osoby dorosłej jest schemat rozpoczynający się od 30 uciśnięć klatki piersiowej i zrobieniu 2 wdechów. Czynności te należy powtarzać do momentu odzyskania oddechu przez ofiarę lub przyjazdu pogotowia. Jeśli ratownik jest wyczerpany lub zaistniało zagrożenie jego bezpieczeństwa, może poprosić inną osobę o zastępstwo.

Uciśnięcia: należy wykonywać je na środku klatki piersiowej, używając ciężaru własnego ciała. Dłonie powinny być splecione a łokcie zablokowane. 30 uciśnięć należy wykonać na głębokość około 5-6 cm u dorosłego człowieka, z częstotliwością 100-120 uciśnięć na minutę. W trakcie wdechów należy wdmuchiwać około 0,5 litra powietrza - tak, aby uniosła się klatka piersiowa poszkodowanego. Nos ofiary powinien być zatkany, a głowa odchylona do tyłu.

Dzisiaj grzeje: 1. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało

2. Koronawirus uderzył również w rynek drobiu. Efekt widać w szokujących cenach kurczaka

Pierwszą pomoc u małego dziecka powinniśmy rozpocząć od 5 wdechów, poprzez nos i usta, następnie dwoma palcami wykonujemy 30 uciśnięć klatki na głębokość ok. 1,5 cm. Czynności te należy powtarzać według schematu: 2 wdechy na 30 uciśnięć klatki piersiowej.

Pamiętajmy, że szybkie i zdecydowane podjęcie działań związanych z pierwszą pomocą znacznie zwiększa szansę na uratowanie życia i zdrowia poszkodowanego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne informacje ze straży pożarnej. Nie żyje strażak, ogłoszono żałobę
  2. Popularny aktor nie wytrzymał. Żąda od Kaczyńskiego przeprosin, dał mu dobę
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Żona Kamila Stocha pokazała makabryczne zdjęcie. Trudno na nie patrzeć dłużej niż 25 sekund

Następny artykuł