pierwsza pomoc
pixabay_JamesRein
Autor - 14 Lutego 2020

Boisz się udzielić pierwszej pomocy, bo możesz zrobić coś źle? Pamiętaj, że chroni Cię prawo

Pierwsza pomoc powinna być udzielana przez każdą osobę, która kiedykolwiek o niej słyszała. W wyniku wypadków drogowych wiele ofiar czekających na karetkę potrzebuje wsparcia. Pierwsza pomoc często okazuje się czynnikiem, który może uratować komuś życie.

Pierwsza pomoc potrzebna jest w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Główną zasadą, którą powinna kierować się osoba udzielająca pierwszej pomocy, jest bezpieczeństwo własne, innych ratowników oraz ofiar. Zdarza się, iż jest ona utrudniona w wyniku niebezpiecznych warunków, takich jak pożar czy wzmożony ruch uliczny.

Ratownik powinien także wyeliminować zagrożenie zakażenia się od osoby poszkodowanej. Konieczne jest zatem unikanie bezpośredniego kontaktu z krwią. Podczas przeprowadzania czynności ratunkowych powinniśmy używać rękawiczek i maseczki do resuscytacji, jednak nie są one niezbędne przy udzielaniu pomocy. Ważne, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i zrobić co w naszej mocy, by uratować życie lub zdrowie poszkodowanego.

Objaw raka płuc widoczny na twarzy. Nigdy go nie lekceważObjaw raka płuc widoczny na twarzy. Nigdy go nie lekceważCzytaj dalej

Pierwsza pomoc często ratuje życie poszkodowanych. Nie powinniśmy się jej bać

To, czego często nie wiemy na temat pierwszej pomocy to fakt, że prawo chroni nas przed konsekwencjami popełnienia błędu.

- Nie bądź obojętny. Policz: 1, 2, 3, 4... I pamiętaj o ważnych czterech słowach na „z”: Zatrzymaj się. Zadzwoń. Zostań. Zacznij. Każdy z nas potrafi uklęknąć obok nieprzytomnej osoby, sprawdzić oddech i zacząć uciskać klatkę. Każdy może stać się w tej jednej chwili całym światem dla umierającego człowieka. Nie wstydźcie się pochylić nad człowiekiem, który upadł. Nie bójcie się wziąć go w swoje ręce. Pomóżcie nam, ratownikom w codziennej walce o ludzkie życie. – apeluje Marcin Mokrowiecki, ratownik medyczny.

Jego komunikat wywołał wiele reakcji. Jak podaje portal kobieta.onet.pl, sytuacji, w których ludzie są obojętni na ludzką krzywdę, jest wiele. Świadczy o tym relacja jednej z kobiet, która była świadkiem wypadku.

- W dzisiejszej sytuacji najbardziej przeraziło mnie jedno – obojętność ludzka. Jechałam w jednym z pięciu aut, które przejeżdżały obok zdarzenia i jako jedyna się zatrzymałam. Musiałam ostrzegać kierowców sygnałami świetlnymi, żeby powoli przejeżdżali. Zadaję sobie jedno pytanie: w jakim kraju żyję? Ludzie są obojętni na krzywdę! Mimo tylu kampanii społecznych nikt z przejeżdżających nie zareagował i nie zwrócił na nas uwagi. To jest przerażające i smutne - stwierdziła.

Możliwe jest, że problemem nie jest ludzka obojętność, a strach przed odpowiedzialnością za nieumiejętnie udzieloną pomoc. Większość z nas zna podstawy udzielania pierwszej pomocy, ale boi się przeprowadzić reanimację właśnie w obawie przed zrobieniem czegoś niewłaściwie. Co zatem grozi za niewłaściwie udzielenie pierwszej pomocy? Na pytanie odpowiedział Michał Fertak, adwokat, rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

- Polskie państwo stara się chronić osoby biorące udział w akcji ratującej życie lub zdrowie człowieka. Udzielanie pierwszej pomocy może prowadzić do uszkodzenia ciała osoby ratowanej, ale nie może to nas paraliżować. Nie bójmy się mitycznego prokuratora. Jeżeli faktycznie do uszkodzenia ciała dojdzie, sąd lub prokurator może odstąpić od wymierzenia kary, lub nawet umorzyć postępowanie. Bo sytuacja, w jakiej do tego doszło, winna być traktowana jak stan wyższej konieczności (art. 26 k.k.). Z pewnością nie będzie więc tak, że jeśli w trakcie takiej akcji zrobimy coś niewłaściwie, od razu „wejdzie prokurator”. Prędzej można się tego spodziewać, jeśli pomocy w ogóle nie udzielimy, choć będziemy mieli taką możliwość - wyjaśnia adwokat.

Nie bądźmy więc obojętni na ludzką krzywdę. Gdy widzimy nieprzytomną osobą, zainteresujmy się nią. Strach nie może bowiem usprawiedliwiać braku działania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gratulacje spływają od fanów. Aleksandra Kwaśniewska i Kuba Badach mają powody do świętowania „W końcu”
  2. Fiskus zrobił podatnikom "prezent". Nie wiemy czy się śmiać czy płakać
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Siniaki, krwiaki, połamane kości i nieleczone choroby. Wyniki oględzin ciała Violetty Villas przerażają, tylko dla osób o mocnych nerwach

Następny artykuł