Pierwsza pomoc uratowała życie niejednej tonącej osobie. Warto znać jej zasady
unsplash.com/ Ilyuza Mingazova
Autor - 23 Czerwca 2020

Jak udzielić pierwszej pomocy tonącemu? Wiedza, która może uratować życie

Pierwsza pomoc w przypadku utonięcia to zespół czynności, które powinien znać każdy z nas. Nie wszędzie plaże są strzeżone, a wypadki nad wodą zdarzają się w sezonie letnim wyjątkowo często. Woda bywa niezwykle groźna, o czym nierzadko zapominają młodzi ludzie i osoby będące pod wpływem alkoholu.

Pierwsza pomoc jest obowiązkową czynnością, którą musimy wykonać, gdy widzimy, że życiu osoby znajdującej się obok nas zagraża niebezpieczeństwo. Niestety wiele osób woli przejść obok takiego człowieka obojętnie, niż sprawdzić co się dzieje.

W chwili zagrożenia życia powinniśmy wiedzieć, jak postępować, gdyż wówczas liczy się każda sekunda. Niestety nie każdy z nas wie jednak, co robić w przypadku tonącej osoby. Warto zatem dowiedzieć się jak rozpoznać, że ktoś tonie, oraz jak w takiej sytuacji udzielić pierwszej pomocy.

Przez siedem dni piła koktajl z kurkumy. Efekty okazałay się oszałamiającePrzez siedem dni piła koktajl z kurkumy. Efekty okazałay się oszałamiająceCzytaj dalej

Pierwsza pomoc uratowała życie niejednej tonącej osobie. Warto znać jej zasady

Przyczyną utonięć jest głównie alkohol, a także brawura i lekceważenie niebezpieczeństwa. Wbrew pozorom toną nie tylko słabi pływacy, ale również osoby, które pływają świetnie. Gdyby osoby postronne wiedziały, jak się zachować, wielu przypadkom utonięć można by zapobiec.

W Polsce najczęściej toną mężczyźni w wieku powyżej 30. lat. Giną oni zazwyczaj w rzece lub jeziorze. Co ważne, za utonięciami stoi nie tylko brak umiejętności, ale przede wszystkim wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu i narkotyków. Ratownicy apelują, by nawet dobrzy pływacy nie wypływali w głąb jeziora bez sprzętu asekuracyjnego.

Osoba, która się topi, zazwyczaj wykonuje gwałtowne, nieskoordynowane ruchy, spieniając wodę. Tonący nie krzyczy, gdyż koncentruje się na zaczerpnięciu powietrza i utrzymaniu głowy nad powierzchnią wody. Jeśli osoba, która się topi, ma długie włosy, mogą one zasłaniać jej twarz.

W sytuacji zagrożenia życia najważniejsze jest pierwsze 60 sekund. Osoba tonąca utrzymuje się jeszcze w tym czasie na wodzie, później zaś znika pod jej powierzchnią, a uratowanie jej może graniczyć z cudem.

Udzielenie pierwszej pomocy powinniśmy zacząć od wezwania ratowników. Należy w tym celu zadzwonić pod nr 112 lub poprosić o to kogoś, kto znajduje się w pobliżu. Jeśli plaża jest strzeżona, należy zawołać ratownika znajdującego się na miejscu.

Nie płyńmy do tonącego z gołymi rękami. Lepiej rzucić mu koło ratunkowe lub linę, podpłynąć łódką lub postarać się podać bojkę asekuracyjną. Samodzielne podpływanie do tonącego i holowanie go do brzegu to ostateczność, gdyż w takich przypadkach często dochodzi do podwójnych utonięć.

Po dopłynięciu do tonącego należy zatrzymać się poza zasięgiem jego ramion i starać się nawiązać z nim kontakt. Jeśli jest to niemożliwe, trzeba go obezwładnić i doholować do brzegu.

Jeżeli to jest możliwe, nie powinniśmy dopuścić do „oddychania” wodą przez tonącego. Jak najszybciej trzeba wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności należy mu podać sztuczny oddech. Po odholowaniu na brzeg warto powtórzyć ten zabieg kilkukrotnie.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohater popularnego programu telewizyjnego. Oglądały go miliony Polaków

2. Ceny nad morzem porażają, rachunki za obiady idą w setki złotych. Ale jest sposób, możesz zjeść z rodziną za mniej niż 100 zł

Gdy osoba poszkodowana znajduje się już na brzegu, trzeba udrożnić jej drogi oddechowe i wykonać zabieg resuscytacji, który w tym wypadku rozpoczynami pięcioma oddechami. Jeśli oddech wróci do normy, należy ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej. Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, powinniśmy dodatkowo okryć ją kocem lub ubraniami.

Pamiętajmy jednak, by nigdy nie rzucać się na pomoc tonącemu, gdy nie mamy pojęcia, jak to zrobić. Osoba, która tonie, może w akcie desperacji skrępować nasze ruchy i w efekcie doprowadzić do zatonięcia dwóch osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  2. Do czego służy msza święta? Wielu katolików może być oburzonych, rzecznik Episkopatu rozwiewa wątpliwości
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Władysław Kozakiewicz przez lata ukrywał rodzinny dramat. Jego tata zrobił mu największą krzywdę, straszne wyznanie

Następny artykuł