Pierwsza pomoc przy zadławieniu się ością. Należy działać natychmiastowo

pierwsza pomoc
unsplash.com/ Travis Yewell
Autor Natalia Niewczas25.12.2020

Udzielenie pierwszej pomocy osobie, która zadławiła się ością, wymaga przede wszystkim zachowania spokoju. Jeśli ość utknie w gardle i jest widoczna gołym okiem, ciało obce można usunąć z użyciem pęsety oraz latarki. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Niestety nawet w Święta Bożego Narodzenia jesteśmy narażeni na przykre, zagrażające zdrowiu, a nawet życiu wypadki - podkreśla to, jak niezwykle ważna jest znajomość zasad pierwszej pomocy. Wedle polskiej tradycji na wigilijnym i świątecznym stole nie może zabraknąć karpia bądź innej ryby. Wzmożona częstotliwość spożycia ryb w okresie świątecznym może skutkować częstszym zadławieniem się ością.

Zasady udzielania pierwszej pomocy przy zadławieniu ością, które każdy powinien znać

By właściwie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, należy prawidłowo rozpoznać objawy zadławienia. Świadczy o nim między innymi ból w gardle, jaki nasila się podczas połykania.

Jak podaje portal zywienie.abczdrowie.pl, odruchem niektórych jest wówczas zjedzenie skórki od chleba. Jarosław Bąk, specjalista w udzielaniu pierwszej pomocy z uwagi na wykonywany zawód, ocenia, że takie działanie jest pomocne jedynie w przypadku naprawdę małych ości.

- Owszem, w przypadku naprawdę małych ości ta metoda może zadziałać. Nigdy jednak nie mamy pewności, jak dużą ość połknęliśmy i gdzie dokładnie się zaklinowała, dlatego stanowczo odradzam takie działania - mówi ratownik medyczny.

Objawy raka jajnika bywają mylące. Pod żadnym porozem nie należy ich lekceważyćObjawy raka jajnika bywają mylące. Pod żadnym porozem nie należy ich lekceważyćCzytaj dalej

Nieudzielenie pierwszej pomocy przy zadławieniu ością może skończyć się zapaleniem, a nawet sepsą. W najgorszym przypadku dochodzi do uduszenia poszkodowanego na miejscu - ość musi być jednak znaczących rozmiarów.

Na wszelki wypadek warto znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przy zadławieniu. Pierwszą z nich jest zachowanie spokoju - tylko działania kierowane rozsądkiem i precyzją mogą pomóc poszkodowanemu.

Równie ważna jest ocena sytuacji, uwzględniająca zajrzenie do gardła poszkodowanego. Jeśli ość jest widoczna przy podświetleniu przełyku latarką, istnieje możliwość wyciągnięcia jej z użyciem pęsety. W akcji może uczestniczyć jedna lub więcej osób (zależnie od sił ratownika).

Wyciągnięcie ości pęsetą powinno odbyć się wyłącznie wtedy, gdy jest ona wyraźnie widoczna w przełyku. Ratownik powinien wówczas pochwycić ją pęsetą i ostrożnie wyciągnąć z gardła poszkodowanego. To samo działanie można zastosować zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Jeżeli ość jest wbita głęboko, próby wyciągnięcia ciała obcego pęsetą będą bezskuteczne - należy wówczas natychmiast wezwać pomoc pod numerem alarmowym 112 lub 999 bądź zawieźć poszkodowanego na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł