Pierwsza pomoc: urządlenie pszczoły
fot. pixabay.com/frantischeck
Autor Karol Zaborowski - 27 Września 2019

Pierwsza pomoc przy użądleniu przez pszczołę

Pierwsza pomoc udzielona w odpowiednim czasie może dosłownie uratować czyjeś życie. Z tego też względu nie powinniśmy bać się jej udzielać, zwłaszcza gdy mamy odpowiednią ku temu wiedzę.

Pierwsza pomoc może zostać przez nas udzielona w wielu przypadkach, a jednym z nich jest właśnie użądlenie przez pszczołę. W normalnej sytuacji jad tego owada nie jest dla nas w żaden sposób niebezpieczny, a przynajmniej w przypadku pojedynczego użądlenia. Jednak wszystko ulega diametralnej zmianie, jeżeli osoba użądlona jest uczulona na jad tego właśnie owada. W tym wypadku często musimy zareagować wręcz błyskawicznie, ponieważ od tego może zależeć życie osoby użądlonej.

Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia przez pszczołę

Pierwszym krokiem przy udzielaniu pierwszej pomocy w takiej sytuacji jest usunięcie żądła, które pozostawione w ciele cały czas pompuje do niego jad. Nie powinno się jednak używać do tego palców, ponieważ w ten sposób możemy wycisnąć jad, który w nim pozostał. Niekiedy zaleca się do tego użyć zwykłej karty płatniczej, którą przejeżdżamy po skórze, zeskrobując żądło.

Trzeba też jak najszybciej wezwać pogotowie, ponieważ osoba uczulona na jad pszczoły po użądleniu może wpaść we wstrząs anafilaktyczny, który jest stanem zagrożenia życia. Jeżeli użądlona osoba wiedziała, że jest uczulona, to powinna mieć ze sobą ampółkostrzykawkę z adrenaliną, która powinno się podać w udo. Bliscy osoby uczulonej powinni być przeszkoleni w tym zakresie.

Dzięki podaniu adrenaliny unikniemy zwężenia się dróg oddechowych, co prowadzić może nawet do uduszenia. Dodatkowo należy ułożyć użądlonego na plecach i lekko unieść jego nogi. Jeżeli pojawiły się u niego wymioty, zmieniamy pozycję na boczną ustaloną i obserwujemy, czy nie traci przytomności oraz oddechu. W razie potrzeby rozpoczynamy RKO.

Następny artykuł