Pies w hospicjum dla dzieci
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 2 Stycznia 2020

Do zespołu hospicjum dla dzieci dołączyła nowa terapeutka. Podopieczni od razu ją pokochali

Pies dla wielu osób jest przyjacielem, z którym można spędzić długie lata, dając mu szczęśliwy dom i duże pokłady miłości. Jednak przyjazne czworonogi mogą także pełnić funkcję terapeutów. Szczególnie dzieci bardzo dobrze reagują na kontakt z nimi.

Pies swoją obecnością potrafi momentalnie poprawić nasz humor i wie o tym doskonale każdy właściciel czworonoga. W niektórych przypadkach psy są wykorzystywane do prawdziwych zadań specjalnych. Często słyszymy o tym, jak szukają narkotyków na lotniskach, poszukują zaginionych ludzi, czy też pomagają osobom niewidomym.

Jednak stosunkowo mało się mówi o tym, jak niektórzy pacjenci potrafią doskonale otworzyć się w towarzystwie przyjaznego czworonoga. Szczególnie dzieci bardzo dobrze reagują na tak zwaną dogoterapię, która staje się coraz popularniejsza. Właśnie taki terapeuta zasilił szeregi personelu jednego z polskich hospicjów dla dzieci.

Gabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznieGabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznieCzytaj dalej

Pies w roli terapeuty

Chodzi dokładniej o łódzkie hospicjum dla dzieci, do którego trafiła suczka imieniem Havana. Na razie nowa terapeutka jest jeszcze szczeniakiem, ale jej obecność już teraz przynosi podopiecznym całą masę radości i pomaga im w nawiązywaniu kontaktu z otaczającym światem.

Havana pomaga opiekunom śmiertelnie chorych dzieci, z którymi śpi razem w łóżkach. Jak podaje TVP, dyrektor placówki jest terapeutką dogoterapii i to właśnie on podjął się wyzwania wyboru odpowiedniego psiaka do tej roli. Kiedy udało się już mu znaleźć czworonoga, któremu uda się odnaleźć w tej niełatwej roli, pojechał do hodowli, aby kupić szczeniaka.

W tym momencie na dyrektora hospicjum czekała wspaniała niespodzianka, ponieważ właścicielka hodowli oddała Havanę zupełnie za darmo, kiedy usłyszała, czym ma zająć się jej pupil. Kiedy mały buldożek trafił do placówki, natychmiast został pokochany przez pacjentów. Na ustach wielu dzieci od razu pojawia się uśmiech, kiedy widzą Havanę.

Co prawda, suczka została tam sprowadzona z myślą o czteromiesięcznym Ignasiu, który cierpi na bardzo rzadką chorobę o nazwie zespół Menkesa, ale nie tylko on korzysta z kojącego kontaktu z psiakiem. Havana pomaga też Zuzi, która nie słyszy i nie widzi. Oboje bardzo dobrze reagują na kontakt z pieskiem, który również cieszy się, gdy może przebywać ze swoimi podopiecznymi.

Oczywiście spotkania z Havaną są przeprowadzane pod ścisłą kontrolą, a sam dyrektor placówki zapewnia, że pies jest zaszczepiony i nie stanowi żadnego zagrożenia dla dzieci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy wszyscy bawili się w Sylwestra, świat obiegła koszmarna wiadomość. Kochały go miliony, potworna śmierć
  2. Maryla Rodowicz dała jednoznaczny sygnał na Sylwestrze Marzeń. Kurskiemu się nie spodoba
  3. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Cebula nie tylko na przeziębienie. Po przyłożeniu jej do swojej skóry szybko poczujesz ulgę
  5. Nowe ognisko ptasiej grypy w Polsce. Objawy i powikłania, które mogą pojawić się u ludzi
  6. Już nie ma wątpliwości. W nocy zapadła decyzja w sprawie Pawła Królikowskiego, ogromnie współczujemy rodzinie

Następny artykuł