Pies: lista chorób odzwierzęcych
Autor Karol Zaborowski - 2 Listopada 2019

Masz w domu pupila? Lista chorób, którymi możesz się od niego zarazić

Pies czy kot żyjący w domu to widok, który nikogo już nie dziwi. Już dawno minęły czasy, kiedy większość osób uważała, że zwierze powinno żyć na podwórku i praktycznie nie wchodzić do naszego mieszkania. Jednak bliższy kontakt z naszymi czworonogami stwarza ryzyko, że zarazimy się od nich różnymi chorobami.

Pies czy też kot dla wielu osób jest pełnoprawnym członkiem rodziny, więc nie dziwić powinien fakt, że zwierzak mieszka ze swoimi opiekunami pod jednym dachem. Nasze pupile podobnie, jak i my mogą zapadać na różne choroby i to w naszym interesie jest, aby zadbać o ich zdrowie.

Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych wizyt u weterynarza, jak i zadbamy o swoje zdrowie. Wszystko dlatego, że niektóre z chorób, które dotykają naszych pupili, mogą zaatakować również nas. Wszyscy słyszeli o wściekliźnie, jednak jest ich o wiele więcej.

Rudi Schuberth przez chorobę prawie stracił wzrok. Będzie się z nią zmagać do końca życiaRudi Schuberth przez chorobę prawie stracił wzrok. Będzie się z nią zmagać do końca życiaCzytaj dalej

Pies i kot, jako źródło chorób

Niestety nasze pupile nie potrafią same zadbać o swoje zdrowie, dlatego też to właśnie my powinniśmy o to zadbać. Dzięki temu oszczędzimy zarówno im niepotrzebnego cierpienia, jak i nam samym nie lada kłopotów. Na temat chorób odzwierzęcych najczęściej mówi się o wspomnianej powyżej wściekliźnie, która jest niezwykle groźna dla człowieka i przede wszystkim wciąż śmiertelna. Dla zarażonego jedyną nadzieją jest szczepionka podawana nawet w przypadku podejrzenia wścieklizny, ponieważ jeżeli objawy choroby już się pojawią, nasze szanse na przeżycie spadają praktycznie do zera.

Trzeba uczciwie przyznać, że znacząca większość chorób odzwierzęcych, które zagrażają również ludziom, są dolegliwości wywoływane przez pasożyty. Wśród nich mamy takie choroby jak bąblowice, toksokarozę, giardiozę, świerzb i dipylidozę. Jak podaje portal Onet.pl, częścią z nich możemy zarazić się również od kotów, a najłatwiej zarazić się nimi poprzez nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny i jedzenie skażonego pokarmu. Co więcej, to również zaniedbania z naszej strony w postaci unikania odrobaczania naszych pupili zwiększa szansę, że zarówno my, jak i zwierzak zachorujemy.

Dodatkowo choroby pasożytnicze nie kończą się jedynie na problemach związanych z układem pokarmowym. Niektóre z nich prowadzić mogą do niewydolności wielonarządowej, a co za tym idzie również i naszej śmierci. Dlatego też powinniśmy dbać o zdrowie naszych pupili, ponieważ będzie to dobre i dla nas samych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Staruszka zgłosiła się do szpitala w ciężkim stanie. Lekarze odesłali ją do innej placówki
  2. Mandat to za mało. Lądowisko przy szpitalu zamieniło się w parking
  3. Zaraził prawie 900 dzieci wirusem HIV. Lekarz popełnił fatalny błąd

Następny artykuł