Pies: dogoterapia staje sie coraz popularniejsza
fot. jble.af.mil
Autor Karol Zaborowski - 13 Stycznia 2020

Dogoterapia w polskich szpitalach. Czworonogi pomogły już tysiącom małych pacjentów

Pies przez wiele osób nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jednak kontakt z czworonogiem może stanowić również terapię, z której korzysta coraz więcej osób.

Pies w szpitalu to widok, który jeszcze kilka lat temu wielu osobom nie mieścił się w głowie. Jednak teraz coraz więcej placówek decyduje się na korzystanie z pomocy psich terapeutów, którzy potrafią nawiązać niesamowity kontakt i wspierać najmłodszych pacjentów w naprawdę trudnych dla nich chwilach.

Dogoterapia w Polsce wciąż jeszcze raczkuje, ale w ciągu ostatnich lat ilość placówek, które chcą z niej korzystać, jak i samych terapeutów znacznie rośnie. O dobroczynnym wpływie czworonogów na nasze zdrowie przekonały się już tysiące małych pacjentów.

Już po finale WOŚP wystosował ważny apel do wszystkich Polaków. Cały kraj powinien go przeczytaćJuż po finale WOŚP wystosował ważny apel do wszystkich Polaków. Cały kraj powinien go przeczytaćCzytaj dalej

Pies w roli terapeuty

Jak podaje portal abczdrowie.pl, już 20 szpitali w Polsce korzysta z dogoterapii, która ma bardzo dobry wpływ na chore dzieci. W samym tylko 2019 roku z pomocy czworonożnych terapeutów skorzystało ponad 5 tysięcy najmłodszych pacjentów, którzy bardzo dobrze reagują na obecność psa i gdy tylko widząc swoich czworonożnych przyjaciół, to na ich twarzach od razu pojawia się uśmiech.

- Zwierzęta dają nam niesamowite, bezkrytyczne wsparcie, co jest ogromnym motywatorem nie tylko do rozwoju dzieci, ale również do radzenia sobie w trudnych warunkach. Dzieci w szpitalach są codziennie narażone na różnego rodzaju sytuacje stresowe i lękowe, a obecność zwierząt pomaga im sobie z tym radzić - Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii, ekspertka do spraw żywienia zwierząt w Mars Polska w rozmowie z portalem abczdrowie.pl.

Pobyt w szpitalu i leczenie potrafi być ciężkim przeżyciem dla osoby dorosłej, a co dopiero mówić o dzieciach, które są przecież o wiele delikatniejsze. Dzięki dogoterapii, wielu małych pacjentów, chociaż na chwilę odrywa się swoimi myślami od tego, co się dzieje wokół nich i po prostu cieszą się z kontaktu ze zwierzakiem.

- Od 2017 roku wizyt jest sześciokrotnie więcej, więc z naszej perspektywy te zajęcia są bardzo potrzebne. Same szpitale zapraszają, żebyśmy je kontynuowali czy zaczęli je u nich realizować. Coraz więcej rodziców również jest świadomych i pyta, czy w danym szpitalu jest dogoterapia - stwierdziła Katarzyna Czereszewska, specjalistka ds. koordynacji CSR w Fundacji "Dr Clown".

Oczywiście minie jeszcze trochę czasu, zanim dogoterapia stanie się tak popularna i powszechna w Polsce, jak w niektórych krajach, ale wygląda na to, że w tej sprawie wszystko idzie w dobrą stronę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mąż znęcał się nad uwielbianą piosenkarką psychicznie i fizycznie. Groził, że obetnie jej palec
  2. Julia Wieniawa powiedziała, co uważa o WOŚP. Przy okazji ujawniła historię ze swojego dzieciństwa
  3. Skandal podczas 28. finału WOŚP. Zachowanie protestujących oburzyło mieszkańców
  4. Objawy raka gardła. Łatwo je pomylić ze zwykłym przeziębieniem
  5. Koktajl, który oczyszcza jelita. Najlepiej pić go przed snem
  6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk

Następny artykuł