Pies potrafi wyczuwać niektóre choroby
fot. needpix.com
Autor Karol Zaborowski - 15 Listopada 2019

Pies ma niezwykle czuły węch. Nasze czworonogi potrafią nawet wykrywać choroby

Pies dzięki swoim wyczulonym zmysłom potrafi odbierać świat w zupełnie inny sposób niż człowiek. Co więcej, nasze pupile mogą wyczuwać nawet zmiany, które zachodzą wewnątrz naszego organizmu. Wśród nich są także bardzo groźne choroby.

Pies przez wielu nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka i bez wątpienia każdy właściciel czworonoga potwierdzi te słowa. Nasze pupile często dają nam prawdziwy pokaz swojego oddania i wierności, a niektóre z ich zachowań, mogą wynikać ze zmian, które zachodzą w naszym organizmie.

Niektóre z poważnych chorób wpływają na nasz zapach, jednak zmysł węchu u człowieka jest zbyt słabo rozwinięty, aby zarejestrować te subtelne zmiany. Jednak psy nie mają z tym najmniejszego problemu. Z tego wynika, że warto obserwować, czy nasz pupil nie zachowuje się jakoś dziwnie.

Podczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćPodczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćCzytaj dalej

Choroby, które wyczuwa pies

Pierwszą z chorób, które może wykryć pies poprzez zapach, jest cukrzyca. Choć brzmi to niewiarygodnie, to istnieją badania naukowe potwierdzające to twierdzenie. Według naukowców pies potrafi wyczuć, spadek poziomu glukozy we krwi właśnie przez to, że zmienia on zapach naszego potu. Kiedy tylko to nastąpi, zwierzak bez wątpienia da o tym znać, starając się za wszelką cenę zwrócić na siebie Twoją uwagę.

To jednak nie koniec, ponieważ psy mogą wyczuć nadchodzący atak padaczki i to nawet 45 minut przed tym, jak nastąpi. Tę niezwykłą umiejętność czworonogi również zawdzięczają swojemu węchowi, jednak specjaliści nie do końca są pewni, który dokładnie czynnik wywołuje w tym wypadku zmianę naszego zapachu. W takiej sytuacji pies może zacząć nerwowo szczekać, a gdy pojawi się sam atak, będzie przy nas trwał i pilnował, aby nic nam się nie stało. W internecie można nawet znaleźć nagranie, na którym pies, wykorzystując własne ciało, chroni właściciela, aby ten nie uszkodził sobie głowy podczas napadu epilepsji.

Jak podaje portal kochamyzwierzaki.pl, psy mają zdolność wyczuwania jeszcze jednej poważnej choroby, którą jest rak. Według przeprowadzonych badań czworonóg rejestruje zmiany w zapachu naszego oddechu, które wywołane są przez raka płuc. Podobnie ma się rzecz z nowotworem prostaty oraz pęcherza moczowe, tylko w tym przypadku zmienia się zapach moczu.

Nie da się ukryć, że pies potrafi być wspaniałym terapeutą i doskonale radzi sobie z rozładowywaniem naszego stresu. Co więcej, jak pokazują przykłady podane powyżej, może nas uchronić przed niebezpieczną chorobą lub wskazać, że najwyższa pora udać się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ziemniaki nie tuczą, a leczą. Będziesz zdumiony, jaki zbawienny wpływ mają na nasz organizm
  2. Nietypowe objawy zwiastujące choroby płuc. Nie wolno ich lekceważyć
  3. Piosenki Katarzyny Sobczyk znają wszyscy. Artystka przegrała z chorobą, która diagnozowana jest u tysięcy Polek rocznie
  4. Nie żyje 13-letnia aktorka. Od dwóch lat walczyła z poważną chorobą

Następny artykuł