Pies: tajemnicza śmiertelna choroba
fot. pxhere.com
Autor Karol Zaborowski - 23 Października 2019

Właściciele psów są załamani. Tajemnicza choroba zabija ich pupili jednego po drugim

Pies to dla wielu osób pełnoprawny członek rodziny. W końcu nie bez powodu mówi się, że to właśnie te czworonogi są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Niestety tajemnicza choroba zabrała już dziesiątki psów, a naukowcy nadal nie wiedzą, jak z nią walczyć.

Pies podobnie jak człowiek może zarazić się wieloma chorobami, a część z nich nadal stanowi dla specjalistów nie lada zagadkę. Niestety niektóre psie schorzenia bardzo trudno jest dostrzec z tego względu, że zwierzak nie powie nam, że się źle czuje. Dlatego też właściciel powinien uważnie obserwować swojego pupila, aby w porę móc dostrzec nawet najmniejsze zmiany w jego zachowaniu.

Niestety w przypadku tej choroby nie ma czasami nawet czasu, aby zabrać czworonoga do weterynarza, ponieważ śmierć może zabrać naszego przyjaciela nawet na następny dzień po pojawieniu się pierwszych objawów. Co więcej, w wielu przypadkach choroba nie dała o sobie znać do samego końca, a gdy już wyszła na jaw, było już za późno na pomoc. Wielu właścicieli obawia się, że może to być początek epidemii.

Witolda Pyrkosza kochały miliony. Zabiła go choroba, którą miało lub będzie mieć większość PolakówWitolda Pyrkosza kochały miliony. Zabiła go choroba, którą miało lub będzie mieć większość PolakówCzytaj dalej

Choroba zabija psa zaledwie w jeden dzień

Pierwsze przypadki pojawiły się jeszcze we wrześniu i początkowo nie zostały ze sobą skojarzone. Na razie wszystkie odnotowane przypadki wystąpienia choroby u psów miały miejsce jedynie w Norwegii, jednak nie wiadomo, w jaki sposób dochodzi do zakażenia, więc niewykluczone, że choroba opuści granice tego kraju.

We wszystkich przypadkach schorzenie przyjmuje bardzo podobny przebieg, chociaż u niektórych psów przebiega znacznie gwałtowniej. Charakterystycznym objawem są krwawe biegunki oraz wymioty, które są bardzo obfite. Pies momentalnie traci bardzo dużą ilość krwi i często nie ma nawet czasu, aby mu pomóc.

Jak podaje portal Natemat.pl, do tej pory odnotowano ponad 40 przypadków śmiertelnych, a także ponad 100 zakażeń. Nie wiadomo co dokładniej wywołuję tę chorobę, która pojawiła się łącznie już u przedstawicieli 90 ras. Wedle przekazanych informacji, jedyne co łączy wszystkie przypadki to obecność w organizmach psów dwóch niebezpiecznych bakterii, które wywołują zapalenie jelit.

Specjaliści zalecają, aby ograniczyć spacery ze swoimi pupilami oraz ich kontakt z innymi psami. Jest to podyktowane tym, że wciąż nie znamy metody roznoszenia się choroby. Najwięcej zachorowań zarejestrowano na wschodzie Norwegii, ale choroba pojawiła się już dosłownie w całym kraju.

Jednocześnie weterynarze uspokajają miłośników psów z innych krajów, że jak na razie nie wykryto żadnego przypadku choroby poza Norwegią. Jednak mimo wszystko każdy posiadacz czworonoga powinien śledzić ten temat, aby móc odpowiednio szybko zareagować, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jej córka konała w hospicjum. Mama w tym czasie robiła obrzydliwą i bezczelną rzecz
  2. Ich życie wypełnia niewyobrażalny ból. “Nie przesadzaj, że aż tak cię boli”
  3. Nietypowy objaw zwiastujący zawał serca. Nigdy go nie lekceważ

Następny artykuł