Bakterie: bordy są brudniejsze niż psie futro
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 24 Grudnia 2019

Niesamowite wyniki badań. Sierść psa kryje mniej bakterii niż broda mężczyzny

Pies ma w swojej sierści mniej bakterii niż ludzka broda. Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości. Bakterie stanowią nierozłączny element naszego ciała i znajdziemy je zarówno na naszych włosach, jak i skórze. Odpowiednio dbając o higienę, utrzymujemy ich ilość w bezpiecznej ilości, jednak zapominając o tym, narażamy nasze zdrowie.

Pies to istota, która lubi wytarzać się w piachu czy błocie. Mimo wszystko sierść tego czworonoga zawiera mniej bakterii niż ludzka broda. Jak to możliwe?

Bakterie znajdują się dosłownie wszędzie i normalnie nasz układ odpornościowy sobie z nimi radzi, ale w przypadku, gdy ich ilość zacznie niebezpiecznie rosnąć, to mogą się pojawić u nas problemy zdrowotne. Z tego też względu tak ważna jest odpowiednia higiena naszego ciała.

Niestety niektórzy zapominają o niej w przypadku niektórych z części naszego ciała. Naukowcy przebadali próbki pochodzące z sierści psów różnych ras oraz męskich bród. Z pozyskanych próbek wykonano wymazy, a następnie pozostawiono na szalkach, aż rozwiną się kolonie bakterii.

Kompot z suszu powinniśmy pić również w inne dni w roku. Tradycyjny napój pełen zdrowych składnikówKompot z suszu powinniśmy pić również w inne dni w roku. Tradycyjny napój pełen zdrowych składnikówCzytaj dalej

Pies ma w sierści mniej bakterii niż ludzka broda

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na zapuszczenie brody. Trzeba jednak pamiętać, że włosy na naszej twarzy wymagają takiej samej pielęgnacji, jak te na głowie. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają, przez co broda staje się prawdziwą wylęgarnią bakterii.

Co więcej, jeżeli dodamy do tego jeszcze resztki pochodzące z naszych posiłków, które mogą się na nich utrzymywać, to otrzymamy prawdziwą bombę biologiczną. Naukowcy postanowili sprawdzić, ile dokładnie bakterii znajdziemy w męskim zaroście i porównali wyniki z sierścią psów różnych ras.

Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, w przypadku brodaczy, 7 na 18 próbek pobranych od brodaczy, zawierało pełno niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. W przypadku psów 23 z 30 próbek miało stosunkowo sporo bakterii, ale pozostałe miały ich znacznie mniej. Dodatkowo były one mniej niebezpieczne.

- Naukowcy odkryli znacznie wyższe obciążenie bakteryjne w próbkach pobranych z brody męskiej w porównaniu z sierścią psów… Na podstawie tych ustaleń psy można uznać za czyste w porównaniu z brodaczami – powiedział Andreas Gutzeit, profesor kliniki Hirslanden w Szwajcarii.

Z tych badań wynika, że o wiele bardziej dbamy o sierść naszych pupili, niż włosy, które mamy na twarzy. Niestety nie przemawia to korzystnie za zapuszczaniem zarostu i przedstawione wyniki bardzo nie spodobały się brodaczom. Oczywiście, jeżeli będziemy dbać o naszą brodę w odpowiedni sposób, to ilość bakterii nie będzie duża, ale to wymaga już trochę zachodu i odpowiednich kosmetyków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Matka jechała pociągiem z chorym synkiem. Nagle podszedł do niej mężczyzna i położył jej na kolanach kartkę
  2. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  3. Ratownik medyczny został zaatakowany w karetce. Pacjent próbował go udusić
  4. 13-latka zaczęła zażywać tabletki antykoncepcyjne. Mama dziewczyny o wszystkim wiedziała
  5. Bałtyckie ryby skażone tworzywami sztucznymi. Eksperci ostrzegają
  6. Ostatecznie przegrał walkę z chorobą. Rodzina przekazała smutne wieści, nie żyje Bogdan Bujak

Następny artykuł