Płuca 17-latka były całkowicie zniszczone
fot. pixabay.com/sasint
Autor Karol Zaborowski - 19 Listopada 2019

17-latek potrzebował pilnego przeszczepu płuc. Nowa moda doszczętnie zniszczyła jego narządy

Płuca są jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie i bez ich prawidłowej pracy, nasze życie staje się realnie zagrożony. 17-latek doszczętnie zniszczył swoje organy przez trend, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny wśród młodzieży.

Płuca 17-latka pochodzącego z USA były doszczętnie zniszczone i lekarz, który zajmował się jego przypadkiem, sam stwierdził, że przez 20 lat swojej pracy, jeszcze nigdy nie spotkał się z podobnym przypadkiem. Narządy nastolatka były w tak złym stanie, że nie mógł on sam oddychać.

Początkowo 17-latek uskarżał się na lekkie ataki duszności, jednak z biegiem czasu jego stan znacząco się pogarszał. Wszystko przez powiększający się obszar martwiczy w jego płucach. Lekarze stwierdzili, że tragiczny stan nastolatka był wywołany przez używanie e-papierosów.

Nasze babcie wiedziały co robią. Talerz ciepłego rosołu potrafi przepędzić niejedną infekcjęNasze babcie wiedziały co robią. Talerz ciepłego rosołu potrafi przepędzić niejedną infekcjęCzytaj dalej

Płuca 17-latka wymagały natychmiastowego przeszczepu

E-papierosy w ciągu ostatnich lat znacząco zyskały na popularności i dla wielu osób stały się zamiennikiem dla tradycyjnego tytoniu. Dodatkowo sięga po nie wiele młodych osób, ponieważ na rynku dostępne są olejki niezawierające w swoim składzie nikotyny. Specjaliści już od pewnego czasu podejrzewają, że e-papierosy mogą być bardziej szkodliwe od tych tradycyjnych, a w samym USA, do tej pory z ich powodu zmarło 40 osób.

17-latek trafił do szpitala położonego w Detroit, gdzie zajął się nim dr Hasan Nemeh. Stan nastolatka był na tyle zły, że został natychmiast podłączony pod sztuczne płuco, ponieważ jego narządy przestały funkcjonować. Nastolatek do przeżycia potrzebował natychmiastowego przeszczepu płuc, a jego stan sprawił, że znalazł się na samym szczycie pacjentów oczekujących na dawcę.

Jak podaje portal abczdrowie.pl, operacja, której został poddany trwała aż 6 godzin, ale ostatecznie zakończyła się sukcesem. Niestety średnia życia osób po przeszczepie płuc wynosi jedynie 7 lat, dlatego też lekarze, jak i rodzice chłopaka ostrzegają innych przed korzystaniem z e-papierosów.

- Z tym bezsensownym produktem należy walczyć - mówił dr Nemeh.

Warto wspomnieć, że olejki dostępne na polskim rynku znacząco różnią się od tych amerykańskich, które zawierają często substancje nielegalne w naszym kraju. Mimo to, podczas vapowania do naszych płuc dostają się duże ilości pary zawierających różne substancje chemiczne. Wciąż nie do końca wiemy, jak to wpływa na nasze zdrowie, a wielu ekspertów ostrzega, że e-papierosy mogą być o wiele bardziej szkodliwe, niż nam się wydaje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Napój drożdżowy doskonale koi nerwy. Ma również inne wspaniałe właściwości i można przygotować go w domu
  2. 73-latka uskarżała się na bóle rąk. Diagnoza zwaliła ją z nóg
  3. Wystarczą 4 migdały każdego ranka. 6 powodów, które powinny przekonać każdego do ich jedzenia
  4. Kapusta kiszona jest pomocna przy wielu schorzeniach. Najlepiej jest ją przygotować własnoręcznie

Następny artykuł