Pluskwy to niebezpieczne pasożyty. Istnieja sposoby, by się ich pozbyć
pixabay.com/Cicero7
Autor Barbara Bujar - 1 Lipca 2020

Pluskwy mogą być bardzo niebezpieczne. Jak się pozbyć pasożytów i rozpoznać ich ugryzienia?

Pluskwy to niewinnie wyglądające owady, które potrafią w ekspresowym tempie zadomowić się w każdym mieszkaniu. Żywią się krwią ssaków i mogą być roznosicielami chorób. Ugryzienia na ciele człowieka nie dają bardzo charakterystycznych objawów, ale mimo to na pewno chciałby ich uniknąć. Aby ograniczyć problem niechcianych lokatorów warto dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej i zobaczyć, jakie nieprzyjemności wynikają z bliższego kontaktu z nimi.

Niechciani lokatorzy to uciążliwy problem dla wielu osób. W domach i mieszkaniach bardzo często można spotkać, pająki, meszki, a nawet pchły. Do tego grona nierzadko dołączają także pluskwy. Te czerwono-brązowe owalne pasożyty korzystają nie tylko z naszych pomieszczeń, ale także z naszego organizmu. Żywią się bowiem krwią, dlatego podobnie jak komary przywierają do ciała ludzi i innych ssaków, aby wyssać krew.

Pluskwy pojawiają się w naszych domach zazwyczaj niespodziewanie. Ludzie często po prostu przynoszą je z zewnątrz, np. za pośrednictwem ubrań. Po takiej wizycie pasożyty zazwyczaj pozostają na długo, a w dodatku zaczynają się rozmnażać. Jak podaje medonet.pl, najczęściej można spotkać je w zacienionych miejscach, szczelinach, pościeli albo książkach. Ich obecność szybko staje się bardzo uciążliwa, a pozbycie się jej okazuje się niewiarygodnie trudne. W takich sytuacjach zdesperowani mieszkańcy wzywają ekspertów, którzy specjalistycznymi środkami pomagają im w odzyskaniu czystego i spokojnego życia.

Objawy obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym. Warto je znaćObjawy obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym. Warto je znaćCzytaj dalej

Pluskwy nie tylko przeszkadzają, mogą także przenosić choroby. Zobacz, jak się przed nimi chronić

Czerwono-brązowe pasożyty żywią się krwią człowieka i robią to najczęściej w nocy. Ich ofiara może więc dostrzec po przebudzeniu niepokojący ślad na ciele. Zazwyczaj nie jest on duży i może zostać pomylony z ukąszeniem komara. Człowiek obserwuje wtedy czerwony rumień, który delikatnie go swędzi. Czasem te objawy występują w tak mało intensywnej formie, że stają się niezauważalne dla oka. Warto podkreślić też, że ugryzienie pluskwy nie boli. Pasożyt podczas żywienia wstrzykuje bowiem do organizmu substancję znieczulającą. Pozostałość po ukąszeniu nie wymaga specjalnego leczenia, może być jednak ryzykiem zachorowania.

Choroby, które mogą być przenoszone przez pluskwy, nie zostały jeszcze potwierdzone. Istnieje jednak teoria o możliwości zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub enterokokami. To jednak wymaga przeprowadzenia specjalnych badań.

Pozbycie się pluskiew bez wizyty fachowca nie jest proste i niezwykle rzadko kończy się sukcesem. Do takich zabiegów poleca się m.in. ciekły azot, za pomocą którego można wymrozić mieszkanie. Spróbować można także procesu nagrzania mieszkania do 60 stopni Celsjusza lub specjalistycznych środków biobójczych. Najlepiej jednak zdecydować się na metody kilkufazowe, które dostępne są w zajmujących się tym firmach.

Dzisiaj grzeje: 1. Kobieta piła ocet jabłkowy każdego dnia przez miesiąc. Efekty były zaskakujące

2. Likwidacje i zwolnienia. Uwielbiana w Polsce sieciówka zamknie 170 sklepów

Wizycie pasożytów w mieszkaniu można także zapobiec. Aby to zrobić, zależy wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Przede wszystkim należy być bardzo ostrożnym podczas przebywania na zewnątrz. Z racji tego, że pasożyty mogą być przenoszone na ubraniach, podczas każdego spaceru lub wyjazdy należy się porządnie sprawdzać. Szczególną uwagę warto zwrócić także w trakcie kupowania tapicerowanych mebli

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
  2. Sądzili, że trafili na pusty magazyn. W środku zobaczyli setki oczu błagających o pomoc
  3. Ciągłe zmęczenie i senność nie powinny być lekceważone. Mogą świadczyć o poważnej chorobie
  4. Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania
  5. Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świata
  6. Koledzy z szatni dokuczają Jakubowi Błaszczykowskiemu. Wymyślili mu specjalny pseudonim

Następny artykuł