Płyn Lugola: działanie i skutki uboczne
fot. flickr.com/ Greenpeace Polska
Autor Karol Zaborowski - 23 Marca 2020

Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola

Płyn Lugola był podawany w Polsce po tym, jak miała miejsce katastrofa w Czarnobylu. Jednak teraz wiele osób nadal go przyjmuje, mimo braku niebezpieczeństwa nadmiernej radiacji. Niestety nie jest on obojętny dla naszego zdrowia.

Płyn Lugola zawiera duże ilości jodu, przez co był podawany w Polsce, jako zabezpieczenie przed promieniotwórczym izotopem tego pierwiastka obecnego w chmurze powstałej na skutek katastrofy w Czarnobylu. Wiele osób może go jeszcze pamiętać ze swojego dzieciństwa, ponieważ był podawany głównie dzieciom.

Jednak, mimo że od katastrofy w Czarnobylu minęło już wiele lat, to płyn Lugola wciąż jest stosowany przez wiele osób. Niestety nie pozostaje on obojętny dla naszego organizmu i może wywoływać poważne skutki uboczne.

Objawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyćObjawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyćCzytaj dalej

Płyn Lugola i jego wpływ na nasze zdrowie

Już na wstępie warto wspomnieć, że płyn Lugola dostępny w aptece bez recepty nie nadaje się do picia. Można go stosować jedynie zewnętrznie, co również ma sens, ponieważ ma on działanie bakteriobójcze i odkażające. Dzięki temu można go używać do dezynfekcji skóry oraz brzegów ran.

Co więcej, płyn Lugola przygotowany do picia, może pomóc w leczeniu chorób tarczycy. Stosuje się go w momencie, gdy trzeba zahamować lub zwiększyć wydzielanie hormonów tego gruczołu. Jest to szczególnie przydatne przed zabiegami, kiedy to usuwana jest cała tarczyca lub jej fragment.

Jednak nie oznacza to, że możemy sobie ot, tak o kupić płyn Lugola i przyjmować go bez konsultacji z lekarzem. Wszystko dlatego, że takie stosowanie, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Wszystko dlatego, że w ten sposób bardzo łatwo przekroczyć dzienną dawkę jodu dla naszego organizmu.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiadomo już, kim była zmarła zakażona 37-latka. Miała styczność z wieloma dziećmi, niepokojące doniesienia

2. Wszyscy byli w błędzie? Znaleźli nowe objawy koronawirusa, pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, nadmiar jodu może powodować uaktywnienie tarczycy i prowadzić do jej nadczynności. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla osób cierpiących na choroby układu krążenia i może doprowadzić u nich nawet do śmierci. Z tego też względu zażywanie płynu Lugola powinno być zawsze uzgadniane z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zła wiadomość, cenny produkt dla wszystkich już jest limitowany. Inspekcja Handlowa komentuje
  2. Nie żyje legendarna aktorka. Była zakażona koronawirusem
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. W sklepie możesz mieć problem przy kasie. Mają prawo odmówić ci sprzedaży

Następny artykuł