Zacznie się już dziś, trzeba uważać. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla większości województw

Pogoda - ostrzeżenie IMGW
pixabay.com/jwvein
Autor Barbara Bujar03.01.2021

Synoptycy IMGW ostrzegają przed niebezpieczną pogodą. Jak wynika z ich analiz, w niedzielę w godzinach porannych i przedpołudniowych na terenie sześciu województw Polski mogą wystąpić marznące opady deszczu oraz gęste mgły. Dla mieszkańców wskazanych obszarów wydano alert pierwszego stopnia.

Jak podaje serwis internetowy Polsat News, w związku z najnowszymi prognozami pogodowymi dla poszczególnych województw Polski synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alert pierwszego stopnia. Ostrzeżenia będą ważne do godzin przedpołudniowych w niedzielę 3 stycznia.

Zgodnie z definicją IMGW alert pierwszego stopnia oznacza, że na wskazanym obszarze przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Niebezpieczna pogoda w niedzielę. IMGW ostrzega

- W dzień opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Przejściowo możliwe również opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź. Rano miejscami mgła ograniczająca widzialność do 100 m. Temperatura maksymalna od 0°C na północy. Wiatr nad morzem dość silny w porywach do 55 km/h – przekazało na Twitterze IMGW-PIB METEO POLSKA.

Wyjątkowo niekorzystne warunki w niedzielę prognozowane są w województwach lubuskim i wielkopolskim. Tam do południa synoptycy IMGW przewidują wystąpienie gęstych mgieł.

Nagła wiadomość od producenta szczepionek. Wkrótce może spełnić się czarny scenariuszNagła wiadomość od producenta szczepionek. Wkrótce może spełnić się czarny scenariuszCzytaj dalej

Niekorzystna pogoda wystąpi jednak na znacznie szerszym obszarze Polski. W województwach: wielkopolskim, lubuskim, mazowieckim, dolnośląskim, podlaskim oraz kujawsko-pomorskim można spodziewać się marznących opadów, wskutek których na drogach pojawi się gołoledź.

Na niedzielę 3 stycznia prognozowane są także opady śniegu. Mogą wystąpić one na południowo-zachodnich krańcach Polski. W ciągu dnia przewiduje się od 1 do 3 litrów deszczu na metr kwadratowy lub od 1 do 2 centymetrów pokrywy śnieżnej.

- Niedziela upłynie na ogół pod znakiem opadów deszczu, a miejscami śniegu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 6 stopni Celsjusza – informuje TVN Meteo.

Prognozy dla wschodnich i południowo-wschodnich obszarów Polski nie przewidują opadów, jednak można spodziewać się tam mgieł ograniczających widoczność.

W niedzielę temperatura ma wahać się między 0 a 6 stopniami Celsjusza. Najniższą wartość termometry pokażą na Suwalszczyźnie, najwyższą – na Pomorzu Zachodnim. W ciągu dnia przewiduje się także umiarkowany wiatr wiejący ze wschodu.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

>

Następny artykuł