Pogoda nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o niewielkiej liczbie zakażeń w Afryce
unsplash_2Photo Pots
Autor - 11 Czerwca 2020

Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa

Pogoda może znacząco wpłynąć na rozprzestrzenianie się chorób, co doskonale widać na przykładzie, chociażby grypy. Jednak według niektórych specjalistów, to wcale nie wysoka temperatura wpłynęła na fakt, że w Afryce zarejestrowano znacznie mniej przypadków COVID-19 w porównaniu do innych kontynentów.

Pogoda według wielu osób jest czynnikiem, który może zahamować rozwój epidemii. Choć istnieją analizy sugerujące, że pandemia zakończy się wraz z nadejściem ocieplenia, na razie jest zbyt wcześnie, by zakładać taki scenariusz. Jak widać, wirus wcale nie omija krajów, gdzie temperatury oscylują wokół 20 stopni.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest nowym patogenem, który nie został do końca poznany. Chociaż wciąż analizuje się różne szczepy wirusa i prowadzi prace nad lekami i szczepionką, walka z epidemią ogranicza się głównie do zapobiegania nowym zakażeniom.

Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarkaWalczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarkaCzytaj dalej

Pogoda nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o niewielkiej liczbie zakażeń w Afryce

Wiele osób zastanawia się, dlaczego w Afryce odnotowano tak mało przypadków zachorowań na COVID-19. Koronawirus SARS-CoV-2 to nowy patogen, który pojawił się w Chinach w grudniu 2019 roku. Zaledwie po kilkunastu tygodniach obecność wirusa potwierdzono już w 204 krajach. Naukowcy próbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w krajach afrykańskich odnotowano tak mało przypadków zachorowań na COVID-19.

Jakiś czas temu amerykańskie czasopismo naukowe "The Scientist" opublikowało artykuł dotyczący obecności wirusa SARS-CoV-2 w Afryce. Jak podaje portal portal.abczdrowie.pl, tekst mówi o wątpliwościach związanych z tym, w jaki sposób tamtejsze kraje walczą z patogenem. Autorzy publikacji zwracają uwagę na fakt, iż wiele krajów afrykańskich utrzymuje bliskie kontakty gospodarcze z Chinami i innymi krajami azjatyckimi. Rodzi się zatem pytanie, dlaczego koronawirus nie jest tak dużym problemem dla Afryki, jak dla pozostałych części świata.

Jak wynika z oficjalnych danych, najwięcej zachorowań w Afryce odnotowano w Republice Południowej Afryki, Egipcie i Algierii. Niemniej jednak nawet po zsumowaniu zakażeń w tych trzech krajach okaże się, że ich liczba jest mniejsza niż ta odpowiadająca Hiszpanii, Belgii, lub chociażby Nowemu Jorkowi.

Dzisiaj grzeje: 1. Łukasz Szumowski w mocnych słowach o obecnej sytuacji. "Ja się boję"

2. Najbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikami

Eksperci zwracają uwagę, że testy na koronawirusa mogą być niedostępne w krajach afrykańskich, w związku z czym oficjalne dane mogą być zaniżone. Niestety, jak zauważa Światowa Organizacja Zdrowia, taka sytuacja może być niezwykle niebezpieczna. Biorąc pod uwagę epidemie innych chorób w Afryce, choroba COVID-19 może stanowić tam poważne zagrożenie.

Niemniej jednak eksperci zwracają uwagę na czynnik, który może okazać się kluczowy w walce z koronawirusem w Afryce. W regionie tym istnieje bowiem wiele krajów, w których średnia wieku społeczeństwa jest dużo niższa, niż w innych częściach świata. Dla przykładu średnia wieku obywateli w Nigerii to zaledwie 18 lat. Fakt ten może zatem w pewnym stopniu tłumaczyć niski odsetek śmiertelnych przypadków w Afryce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Największa tragedia od dawna. Zginęła żona i 2 córki, Paweł właśnie o wszystkim poinformował na antenie TVN
  2. Andrzej Duda grzmiał o "komuchach" i atakował sędziów. Na wiecu usłyszał pytanie, po którym puściły mu nerwy
  3. Niszczycielski żywioł przeszedł przez Polskę. Nie obyło się bez rannych
  4. Sok z brzozy staje się coraz popularniejszy. Jego właściwości są niesamowite
  5. Prawie 3 tysiące zachorowań od początku roku. Niebezpieczna choroba, o której wiele osób zapomniało
  6. Legendarny polski piłkarz skazany na karę pozbawienia wolności. Oskarżyła go własna żona, aż szczęka opada

Następny artykuł