Pogoda w 5 województwach może być niebezpieczna
pixabay.com/Pexels
Autor Barbara Bujar - 3 Października 2020

IMGW wydało pilne ostrzeżenie dla 5 województw. Zagrożenie dla zdrowia i życia, lepiej zostać w domach

Pogoda w weekend może być niebezpieczna. W związku z prognozowanymi silnymi porywami wiatru Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla mieszkańców pięciu województw. Zagrożenie przewidywane jest także w poniedziałek.

Pogoda bywa zaskakująca. W tym roku można nawet powiedzieć, że zmienia się jak w kalejdoskopie. Wiele wakacyjnych dni nie cieszyło nas wysokimi temperaturami, a kiedy już tak się stało, wieczorami przychodziły burze. Okazuje się, że początek jesieni także nie będzie spokojny. Ledwo przyszedł październik, a synoptycy już wydają pierwsze ostrzeżenia. Najnowsze analizy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują bardzo silne porywy wiatru w sobotę i niedzielę.Może być niebezpiecznie.

Sanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernychSanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernychCzytaj dalej

Niebezpieczna pogoda w weekend. IMGW ostrzega

Jak donosi TVP Info, synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla mieszkańców pięciu województw na terenie Polski. Zgodnie z definicją takiego rodzaju alertu, na wskazanych obszarach należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. W związku z przewidywanymi stratami materialnymi, a także zagrożeniem zdrowia i życia, IMGW zaleca, by na bieżąco śledzić informacje pogodowe oraz stosować się do poleceń wydawanych przez służby ratownicze.

Alertem pierwszego stopnia mogą zostać objęte różnorodne zjawiska meteorologiczne. Tym razem analitycy ostrzegają Polaków przed silnymi porywami wiatru. Zgodnie z ich prognozami w najbliższy weekend mogą one osiągnąć prędkość nawet to 130 km/h. Taką sytuację przewiduje się w górach.

Ostrzeżeniem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zostali objęci mieszkańcy następujących województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego. To właśnie tam na terenie południowych powiatów może wystąpić wyjątkowo silny i niebezpieczny wiatr. Jego średnią prędkość szacuje się na 30-40 km/h. Może występować jednak w porywach 60 km/h, 90 km/h, a nawet 130 km/h. Popularny wiatr halny pojawi się w powiatach górskich.

Dzisiaj grzeje: 1. Rekordowa liczba zakażeń COVID-19. Polski wirusolog wyjaśnia, dlaczego zachorowań stale przybywa
2.Dotarli do trzypoziomowego planu rządu. Możliwe jeszcze ostrzejsze obostrzenia
3. Umarła w szpitalu, wcześniej zdążyła jednak wszystko nagrać. To, jak ją tam potraktowali, woła o pomstę do nieba

Jak podaje Gazeta.pl, opisany alert IMGW będzie obowiązywał od godzin porannych w sobotę do godzin popołudniowych w niedzielę. Oprócz wiatru wystąpią także nieco wyższe temperatury niż w dniach poprzednich. Po weekendzie pogoda ulegnie jednak zmianie. Prognozy synoptyków przewidują na poniedziałek wyładowania atmosferyczne i opady deszczu. Szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy centralnej i południowej Polski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skutki są porażające. Huragan przeszedł nad Polską. Straszna noc dla części Polski
  2. Sony totalnie skopało sprawę z PlayStation 5 Digital Edition. Eksperci nie pozostawiają złudzeń
  3. Dziś wchodzi w życie nowy zakaz. Wielu Polaków może być niezadowolonych
  4. Lekarze się kłócili, a dzieci umierały. Jedyną nadzieją okazał się szpital prywatny
  5. Ministerstwo Zdrowia opublikowało ważne nagranie. Wiele osób nie może powstrzymać się od łez [WIDEO]
  6. Nic tak nie koi nerwów, jak domowy syrop z melisy. Zdradzamy najlepszy przepis

Następny artykuł