Zacznie się już dziś. IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia dla kilku województw

pogoda IMGW
unsplash.com/Victória Kubiaki
Autor Natalia Niewczas14.01.2021

Dnia 14 stycznia na południu kraju pogoda może stwarzać zagrożenie dla zdrowia obywateli. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alarmy II i I stopnia. Ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu, zamieciami śnieżnymi i zawiejami.

Pogoda będzie dziś nieprzewidywalna. Zdaniem synoptyków z IMGW najbardziej zagrożone jest południe Polski, gdzie obywatele muszą liczyć się z możliwością intensywnych opadów śniegu, a nawet wystąpieniem zamieci śnieżnych. Alarm drugiego stopnia dotyczy trzech regionów, województwa dolnośląskiego, małopolskiego i śląskiego.

IMGW wydaje pilne ostrzeżenia. Dziś pogoda może dać się wielu Polakom we znaki

Ostrzeżenie II stopnia dotyczące pogody w województwie dolnośląskim obowiązuje w powiatach: zgorzeleckim, lubańskim, lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kłodzkim. Na baczności powinni mieć się także mieszkańcy powiatów tatrzańskiego oraz suskiego w województwie małopolskim.

Jak podaje portal tvn24.pl, ostrzeżenie II stopnia zostało nałożone także na niektóre rejony województwa śląskiego. Chodzi o powiaty: cieszyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki.

We wszystkich wyżej wymienionych regionach warunki pogodowe mogą być znacznym utrudnieniem, a nawet zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Zapowiadane jest wystąpienie opadów śniegu o umiarkowanym bądź silnym natężeniu.

Rząd przekazał informacje dotyczące kalendarza szczepień. Rząd przekazał informacje dotyczące kalendarza szczepień. "25 stycznia nastąpi skok"Czytaj dalej

Według zapowiedzi synoptyków IMGW przyrost pokrywy śnieżnej ma wynosić od 15 do 20 cm. Lokalnie może wynosić nawet 30 cm.

IMGW wydało również ostrzeżenia I stopnia. Dotyczą mieszkańców dwóch województw: małopolskiego oraz podkarpackiego.

Alarmy pogodowe I stopnia w województwie małopolskim obowiązują w powiatach: wadowickim, myślenickim, nowotarskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim. Alert w województwie podkarpackim dotyczy powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, Krosno, brzozowskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.

Kaprysów pogody takich jak zawieje bądź zamiecie śnieżne mogą spodziewać się mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Alarm obowiązuje w powiatach: zgorzeleckim, lubańskim, lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim oraz kłodzkim. Przewiduje się, że średnia prędkość wiatru będzie sięgała od 20 do nawet 40 km na godzinę (w porywach do 65 km/h).

Alarm pogodowy II stopnia, podobnie jak ostrzeżenie I stopnia, może oznaczać zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, potencjalnie występuje zagrożenie dla zdrowia oraz zagrożenie strat materialnych. Zalecana jest ostrożność i dostosowanie planów do panujących warunków atmosferycznych.

W miarę możliwości powinniśmy zostać w domu, gdy za oknem panować będą ciężkie warunki. Jeżeli natomiast musimy już wyjść, lepiej nie zapominać o odpowiednim ubiorze.Silny wiatr powoduje szybsze wychładzanie się organizmu. Dobrym pomysłem będzie zatem zabezpieczenie całej jego powierzchni. Oprócz solidnej, nieprzemakalnej kurtki, niezbędne będą też rękawiczki oraz czapka. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie kominiarka, która ochroni również naszą twarz.

Wielu ekspertów zaleca ubieranie się na tak zwaną "cebulkę", czyli zakładanie na siebie kilku warstw ubrania. Da nam to możliwość na odpowiednie skorygowanie ubioru w zależności od warunków oraz wykonywanych przez nas czynności. Jest również świetnym zabezpieczeniem przed przegrzaniem organizmu, które także stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Lekarze zaznaczają, że na ujemne temperatury w szczególności powinny uważać osoby starsze, a także te, które mają problemy z nadciśnieniem. Niska temperatura wpływa bowiem na zwiększenie ciśnienia tętniczego. Statystyki podają, iż zimą występuje statystycznie więcej zawałów serca oraz udarów mózgu.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł