Pogoda aż do lipca nie zapowiada się zbyt optymistycznie. IMGW ostrzega przed wezbraniami w rzekach
pixabay.com/MonikaP
Autor - 24 Czerwca 2020

Polsce grożą wielkie powodzie. Sprawdź, czy mieszkasz na zagrożonym terenie

Pogoda w ostatnim czasie była przyczyną zmartwień wielu Polaków. Obfite deszcze sprawiają, że mieszkańcy naszego kraju obawiają się powodzi. Niestety już w 20 stacjach wodowskazowych na Odrze, Wiśle, Sanie oraz mniejszych dopływach tych rzek poziom wody przekroczył stany alarmowe.

Pogoda, zgodnie z informacjami IMGW może w najbliższym czasie poskutkować wezbraniami w rzekach. Deszcze i burze będą nam bowiem towarzyszyć przez najbliższe dni.

Niestety poziom wody w 20 stacjach wodowskazowych przekroczył stany alarmowe. W związku z prognozowanymi podtopieniami IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne dla wielu województw.

Papież Franciszek wysłał wzruszający list. Adresatem sportowiec, który walczy o życiePapież Franciszek wysłał wzruszający list. Adresatem sportowiec, który walczy o życieCzytaj dalej

Pogoda aż do lipca nie zapowiada się zbyt optymistycznie. IMGW ostrzega przed wezbraniami w rzekach

Krzysztof Woś, zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą ostrzega, że oprócz lokalnych podtopień istnieje większe ryzyko.

- Ryzyka powodzi nie da się wyeliminować całkowicie, ale da się je maksymalnie zmniejszyć. Dziś jesteśmy lepiej przygotowani pod kątem organizacyjnym oraz inwestycyjnym - zapewnił Krzysztof Woś.

Jak podaje portal wp.pl, we wtorek na obszarze dorzecza Wisły odnotowano przekroczenie stanu alarmowego w 11 stacjach pomiarowych, z kolei w dorzeczu Odry - w 9 punktach. Wysokie opady odnotowano również w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów spadło aż 107 litrów deszczu na metr kwadratowy terenu.

Niestety prognozy pogody na najbliższe dni w dalszym ciągu są niekorzystne. Niemal cała Europa jest zdominowana przez układy niskiego ciśnienia, które w kolejnych dniach przyniosą do Polski intensywne opady deszczu.

- Dziś w nocy opady znad terenu Ukrainy zaczną przemieszczać się na południe naszego kraju. Prognozowane są znów ulewne deszcze powodujące zalania i podtopienia. W nocy ze środy na czwartek opady mają zanikać - ostrzegają obserwatorzy ze stacji meteorologicznej Będzin - Grodziec.

IMGW zapowiada codzienne opady do końca czerwca. Z kolei zgodnie z prognozami amerykańskich ekspertów NOAA deszcze i burze będą się pojawiały aż do 4 lipca. Na południu i południowym-wschodzie Polski opady będą bardziej obfite niż zazwyczaj. Co więcej, istnieje obawa, że nasączona wilgocią ziemia przestanie tak łatwo wchłaniać wodę.

W Oławie i Jelcz-Laskowicach (woj. dolnośląskie) ogłoszono we wtorek stan pogotowia przeciwpowodziowego. Starosta powiatowy nakazał gromadzenie środków i sił na wypadek akcji przeciwpowodziowej oraz zarządził stały monitoring wałów. IMGW wydało ostrzeżenie, że w najbliższym czasie na tym odcinku woda będzie się podnosić.

Dzisiaj grzeje: 1. Dzieci otrzymały oburzającą pracę domową. O skandalu głośno jest na całym świecie

2. O spacerze zapomnij, wraca zakaz wstępu do lasów. Na razie w jednym z województw

Wysoka woda ma dojść także do Wrocławia. Zdaniem hydrologów nie osiągnie ona jednak poziomu alarmowego.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje również w województwie podkarpackim. m.in. w gminie Zarszyn w powiecie sanockim. Aby stworzyć rezerwę na przyjęcie prognozowanych opadów deszczu, we wtorek rozpoczęto zrzut wody ze zbiornika Solina.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Padła kluczowa deklaracja ministerstwa. Ważne informacje dla wszystkich uczniów, chodzi o naukę od września
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wujek Adama Małysza nagle przekazał informacje o zdrowiu mistrza. Ważne słowa członka rodziny byłego skoczka

Następny artykuł