pogoda upalna może zagrozić pacjentom
Fot. pixabay.com/ RemazteredStudio
Autor Klaudia Gaicka - 29 Czerwca 2020

Upały mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Szczególnie przy niektórych chorobach

Pogoda może być bardzo groźna. Choć większość z nas woli, kiedy jest ciepło, eksperci ostrzegają, że upały mogą poważnie zagrozić nawet całkiem zdrowym osobom. Najbardziej zagrożeni są jednak pacjenci z chorobami przewlekłymi. Muszą oni stosować się do zaleceń lekarza na gorące dni. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować swoich odczuć podczas gorących temperatur.

Pogoda tego lata wyjątkowo nas nie rozpieszcza, jednak każdego roku w Polsce jest odrobinę cieplej. Coraz więcej gorących dni, a nawet ciepłych nocy, zdecydowanie nie jest to standardem dla naszego regionu. Choć wielu nieświadomym zmiany klimatu mogą się podobać, pacjenci chorzy przewlekle będą na tym najbardziej cierpieć.

4-latka poparzona przez gąsienice. Są niebezpieczne zarówno dla ludzi oraz zwierząt4-latka poparzona przez gąsienice. Są niebezpieczne zarówno dla ludzi oraz zwierzątCzytaj dalej

Pogoda może zagrozić każdemu, jednak najbardziej ją odczuwają pacjenci chorzy przewlekle

Jak podaje portal Radiozet.pl, upały nie są zdrowe dla nikogo. Mogą zagrażać nawet całkiem zdrowym osobom w młodym wieku. Nagromadzenie promieni słonecznych może doprowadzić do osłabienia, odwodnienia, a nawet udaru. Przebywając na otwartym terenie, koniecznie należy pamiętać o nakryciu głowy i odpowiedniej ilości wody.

Za bardzo wysokie uznajemy już temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza. Taka pogoda utrzymująca się dłużej niż kilka dni po gorsze samopoczucie osób z nadciśnieniem i cierpiących na choroby serca. Natomiast upały powyżej 30 stopni Celsjusza mogą już nawet skończyć się śmiercią.

Upały są szczególnie groźne dla chorych na nadciśnienie, astmę i POChP, cukrzycę, kamienicę nerkową oraz choroby serca.

Przy nadciśnieniu pacjenci zażywają leki mające obniżyć ciśnienie, jednak w ten sam sposób działają promienie słoneczne, przez co pacjent dostaje jakby podwójną dawkę. Upał sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, a człowiek nadmiernie się poci, przez to ciśnienie jest niższe.

Upał zagraża przy astmie i POChP, ponieważ wysoka temperatura w sprawia, że organizm szybciej i pozbywa się wody, wskutek tego drogi oddechowe są przesuszone. Innym problemem są alergeny i kurz, które w dużej ilości unoszą się w rozgrzanym powietrzu.

Pacjenci cierpiący na cukrzycę powinni w czasie upałów częściej kontrolować poziom cukru, ponieważ gorące powietrze może mieć znaczący wpływ na wahania glikemii. Dodatkowo pacjenci powinni dobrze zabezpieczyć swoje leki, w żadnym wypadku nie mogą one leżeć na słońcu.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Rząd prze do przodu w związku z nowym podatkiem. Minister finansów coraz bardziej się z nim spieszy

Zwiększona potliwość organizmu jest również ogromnym ryzykiem dla osób z kamicą nerkową. Utrata wody prowadzi do zagęszczenia się moczu. W czasie upałów powinni oni przyjmować dużo więcej płynów niż standardowo.

Dla osób z chorobami serca również upały mogą być bardzo groźne. Podczas pocenia się człowieka, rozszerzają się jego naczynia krwionośne i spada ciśnienie krwi. Serce zaczyna bić szybciej, przez co osoby z chorobą wieńcową mogą mieć objawy niedokrwienia mięśnia sercowego. W czasie upałów zwiększa się również ryzyko.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Masz konto w PKO BP albo ING Banku Śląskim? Pieniądze znikają z kont, klienci muszą być bardzo ostrożni
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości

Następny artykuł