Pogoda stanowi dziś zagrożenie w tych województwach
własne
Autor Barbara Bujar - 29 Lipca 2020

IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Szczególnie niebezpiecznie może być dziś w 3 województwach

Pogoda znów może nas zaskoczyć. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie o prognozowanych burzach, którym towarzyszyć mogą opady gradu. W sczególnym niebepzieczeństwie mają znaleźć się dziś mieszkańcy trzech województw Polski. Dla nich IMGW ogłosiło pierwszy stopień alertów.

Pogoda latem bywa szczególnie zaskakująca. Czasem jej nagłe zmiany stanowią niemałe zagrożenie. W takim przypadku nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwają pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy cały czas trzymaja rekę na pulsie i regularnie informują o stanie pogodowym. Czasem zdarza się tak, że zmuszeni są oni do ogłoszenia pierwszego stopnia alertów.

Jak tłumaczy TVN Meteo, ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które prognozowane są przez synoptyków z IMGW. Mogą spowodować one straty materialne, a także stanowić zagrożenie zdrowia i życia. Podczas tak niebezpiecznej pogody zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i kontrolowanie podawanych komunikatów.

Ważne oświadczenie rzecznika GIS. Obostrzenia mogą wrócić, ale nie wszystkie, zdradził które konkretnieWażne oświadczenie rzecznika GIS. Obostrzenia mogą wrócić, ale nie wszystkie, zdradził które konkretnieCzytaj dalej

W tych województwach pogoda będzie dziś niebezpieczna. Sprawdź, jak zachować się podczas burzy

Zgodnie z opublikowanymi komunikatami burze oraz lokalne opady deszczu i gradu mogą dziś zaburzyć spokój w trzech województwach. Prognozy podają, że na jeden metr kwadratowy może spaść tam nawet do 15, a nawet do 40 litrów wody. Siła wiatru przewidywana jest na około 90 kilometrów na godzinę. IMGW podało też przybliżone godziny, w których mieszkańcy województw mogą spodziewać się niebezpieczeństwa.

Na liście trzech zagrożonych obszarów znalazło się województwo mazowieckie. Pierwszy stopień ostrzeżenia dotyczy głównie mieszkańców południowych i wschodnich powiatów regionu. Największe niebezpieczeństwo przewidywane jest do godziny 13:00.

O bezpieczeństwo zadbać powinni także mieszkańcy województwa lubelskiego, gdzie alert obowiązywać dziś będzie aż do wieczora, a dokładniej do godziny 20:00. Trzecim regionem, według IMGW, okazało się podkarpacie. Tam burze i porywisty wiatr przewidywane są w godzinach 11:00-19:00. Choć największe niebezpieczeństwo ma wystąpić właśnie na tych trzech terenach, na baczności mieć powinni się także mieszkańscy województwa śląskiego, podlaskiego, małopolskiego oraz świętokrzyskiego.

Burzowa pogoda to nie żarty. Deszcz, pioruny i silny wiatr stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Aby uniknąć niebezpieczeństwa, należy wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. W tym celu Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalne instrukcje, których treść informuje, co zrobić podczas burzy, gdy jesteśmy poza domem, ale także, gdy znajdujemy się w domu.

Zgodnie z zaleceniami MZ, kiedy burza zaskoczy nas w terenie, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy jak najszybciej znaleźć schronienie, unikać przebywania pod drzewami i słupami eneretycznymi, najlepiej kucnąć ze złączonymi blisko siebie nogami i ograniczyć bezpośredni kontakt z przedmiotami metalowymi. Jeżeli znajdujemy się w wodzie, koniecznie musimy z niej wyjść. Gdy mamy samochód, najlepiej do niego wejść.

Dzisiaj grzeje: 1. Zapadła decyzja. Wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla części Polaków
2.Zaskakujące zastosowanie soku z ziemniaka. Fenomenalne efekty, które można dzięki niemu zyskać, przechodzą ludzkie pojęcie
3. Wypłacając pieniądze z bankomatu możesz się mocno zdziwić. Czekają duże zmiany przy wypłatach

Dużo bezpieczniej jest, gdy podczas burzy przebywamy w domu. Jednak nawet tam warto zastosować pewne zasady bezpieczeństwa. Jak informuje MZ, najlepiej odłączyć wtedy od sieci sprzęt domowy i unikać kontaktu znim, zabezpieczyć okna i przedmioty, które mogą ulec zniszczeniu oraz przygotować latarke, która w trakcie braku prądu okaże się bardzo przydatna. W przypadku zapalenia się instalacji elektrycznej, konieczne jest natychmiastowe wezwanie służb technicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejna wpadka Filipa Chajzera. Na wizji padły niewybredne komentarze, widzowie mają już dość
  2. Koronawirus w ośrodku sportowym na Mazowszu. Zamknięty basen i hala sportowa
  3. Już nie tylko obsceniczne żarty? Filip Chajzer nie zna żadnych granic i nie ma żadnych oporów, zrobił oraz powiedział za dużo
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 35-latek wziął ślub z martwą panną młodą. Bo miłość jest silniejsza od śmierci

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł