Pokrzywa ma wiele zastosowań w ziołolecznictwie
fot. pixabay.com/sipa
Autor Karol Zaborowski - 18 Listopada 2019

Dla wielu z nas jest zwykłym chwastem. Jej zastosowania starczyłyby do napisania książki

Pokrzywa rośnie niemalże wszędzie. Wielu z nas kojarzy się z prawdziwym koszmarem z dzieciństwa, bo kto chociaż raz w swoim życiu nie spotkał się z tą rośliną. Przez wielu uznawana jest za zwyczajny chwast, a tak naprawdę pozytywnie wpływa na nasz organizm.

Pokrzywa w bezpośrednim kontakcie nie należy do najprzyjemniejszych roślin na świecie. Może osiągać nawet dwa metry wysokości, a spód jej liści pokrywają parzące włoski. Jednak nie bez powodu nasze babcie mówiły, że jak się nią popażyliśmy to będziemy zdrowsi. Co prawda, sam kontakt z nią nie jest ani przyjemny, ani za bardzo korzystny dla nas, to nie znaczy, że cała roślina jest bezużyteczna.

Najczęściej korzysta się z jej liści oraz korzeni, jednak z młodych pędów otrzymać można, chociażby sok. Największą popularnością cieszy się herbata z pokrzywy, jednak można ją wykorzystać na wiele innych sposobów. Niestety nie wszyscy mogą korzystać z jej dobroczynnego działania.

Wystarczą 4 migdały każdego ranka. 6 powodów, które powinny przekonać każdego do ich jedzeniaWystarczą 4 migdały każdego ranka. 6 powodów, które powinny przekonać każdego do ich jedzeniaCzytaj dalej

Pokrzywa jest prawdziwą kopalnią witamin

W pokrzywie można znaleźć wiele substancji, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają pozytywnie na nasz organizm, a niektóre z nich są wręcz niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Znajdziemy wśród nich witaminy A, K, B2, B5, C i E. Dodatkowo roślina ta, to bogate źródło magnezu, fosforu, wapnia, siarki, żelaza, potasu, jodu, krzemu, sodu, garbników, olejków eterycznych i wielu innych substancji.

Chcąc opisać wszystkie z nich po kolei, można by napisać książkę. Wiele osób zalicza pokrzywę do grupy tak zwanych naturalnych antybiotyków, ponieważ wzmacnia naszą odporność. Jednak osoby, które chcą bardziej zadbać o swoje paznokcie i włosy, również mogą z niej korzystać.

Co więcej, pokrzywa wykazuje działanie między innymi moczopędne, rozkurczowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne i wspomagające proces trawienia. Niestety nie wszyscy mogą z niej korzystać. Tyczy się to osób cierpiących na przewlekłe choroby nerek, cukrzycę, nadmiar żelaza lub niedawno przeszły zabieg chirurgiczny. Pamiętajmy też, że jak każde zioło, nie stanowi cudownego leku, a jedynie może wspomóc nasz organizm i normalną terapię. Istnieje też możliwość pojawienia się reakcji alergicznej, więc mimo wszystko trzeba jej używać rozważnie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 8 powodów, dla których warto korzystać z imbiru. Niektóre z nich mogą zaskoczyć
  2. Nasze babcie wiedziały co robią. Talerz ciepłego rosołu potrafi przepędzić niejedną infekcję
  3. Kapusta kiszona jest pomocna przy wielu schorzeniach. Najlepiej jest ją przygotować własnoręcznie
  4. Specjaliści nie mają wątpliwości. Wafle ryżowe wcale nie są dla nas zdrowe

Następny artykuł