na co umierają Polacy
fot. https://pixabay.com/ Parentingupstream
Autor Natalia Niewczas - 1 Sierpnia 2020

Zbierają śmiertelne żniwo. Choroby, na które umiera najwięcej Polaków

Polacy nadal uczą się prawidłowo dbać o zdrowie. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego mieszkańcy naszego kraju najczęściej umierają z powodu chorób układu krwionośnego. Nie trudno skojarzyć, że typowa polska dieta bogata w mięsne potrawy może przekładać się na niepokojącą statystykę.

Polacy borykają się z wieloma różnorodnymi problemami natury zdrowotnej. Najczęściej jednak życie Polaków odbierają te choroby, na których rozwój możemy w znacznym stopniu wpłynąć zdrowym stylem życia i odpowiednią dietą. Wśród najbardziej śmiercionośnych w naszym kraju schorzeń znajdują się bowiem choroby układu krwionośnego.

Na te choroby Polacy umierają najczęściej

Życiu Polaków najbardziej zagrażają choroby układu krwionośnego. Blisko 50% wszystkich odnotowywanych w naszym kraju zgonów jest związanych z zaburzeniami układu krążenia. Statystyki z 2013 roku pokazują, że z powodu chorób układu krwionośnego zmarło aż 177 tysięcy pacjentów. Należą do nich choroba niedokrwienna serca, miażdżyca i zawał serca. Zawał, objawiający się charakterystycznym bólem w okolicy klatki piersiowej i dusznością, odbiera życie co piątego mieszkańca Polski.

Na niechlubnym podium, tuż za chorobami układu krwionośnego, plasują się nowotwory. Jak podaje portal portal.abczdrowie.pl, Polskie Towarzystwo Onkologiczne donosi o szokującej liczbie 1,5 miliona pacjentów, którzy w ciągu minionych pięciu lat zmagali się z chorobą nowotworową. Polaków najczęściej dotyka rak piersi (w przypadku kobiet) i rak płuc oraz rak gruczołu krokowego (w przypadku mężczyzn).

Dzisiaj grzeje: 1. Rafał Trzaskowski przekazał smutną wiadomość. Niestety, nie żyje wielki Polak
2.Dramatyczna sytuacja na Ukrainie. Za naszą wschodnią granicą padają rekordy zachorowań
3. Złożenie wniosku na bon 500 plus nie jest takie łatwe. Utrudnienia występują przy dzieciach niepełnosprawnych

Zarówno w przypadku chorób układu krwionośnego, jak i nowotworów, na rozwój schorzeń znaczny wpływ ma styl życia danego pacjenta. To dobra wiadomość - chociaż ryzyko wystąpienia zarówno złośliwego nowotworu i zawału wzrasta wraz z wiekiem, a także jest częściowo zależne od genetycznych predyspozycji, właściwa profilaktyka może stanie uchronić pacjenta przed zachorowaniem. Szczególnie pomocne w przypadku obu chorób jest stosowanie właściwej, ubogiej w tłuszcze diety, regularne uprawianie sportu i wykonywanie okresowych badań kontrolnych. Równie dobre dla naszego ciała są także drobne, służące zdrowiu nawyki, na przykład wypijanie kubka zielonej herbaty dziennie.

Oprócz chorób układu krążenia i nowotworów życie Polaków często odbierają także wypadki. Raporty policji wykazują, że w 2015 roku śmierć na drogach poniosło prawie trzy tysiące osób. Równie niepokojące są statystyki dotyczące samobójstw. W 2014 roku aż 6165 Polaków zdecydowało się odebrać sobie życie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spełniła się wizja Krzysztofa Jackowskiego? Jasnowidz potwierdził, dokładnie przewidział tragiczne zdarzenia
  2. Koronawirus w Westfield Arkadia. Potwierdzono zakażenie u pracownika sklepu
  3. PKO BP ostrzega przed oszustami. Klienci otrzymują fałszywe maile, można stracić pieniądze
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł