Polacy opracowali zupełnie nową metodę diagnostyczną
fot. unsplash.com/Online Marketing
Autor Karol Zaborowski - 1 Grudnia 2019

Polacy opracowali zupełnie nową metodę diagnostyczną. Badać nas będzie sztuczna inteligencja

Polacy mają swoje zasługi w historii nauki, jak i samej medycyny. Teraz specjalistom z naszego kraju udało się opracować zupełnie nową metodę diagnostyczną, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Dzięki niej tysiące ludzi mogą ocalić swój wzrok.

Polacy już niejeden raz zapisali się w historii medycyny i właśnie jesteśmy świadkami podobnej sytuacji. Zespół specjalistów prowadzony przez profesora Szaflika opracował zupełnie nową metodę badania przesiewowego dotyczącego jaskry. Dzięki niej tysiące osób ocali swój wzrok, a samo badanie trwa jedynie kilka minut.

Jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku i najczęściej dotyka osoby starsze. Niestety jak podaje portal medonet.pl, z 900 tysięcy osób, które w naszym kraju choruje na jaskrę, tylko około 350 tysięcy jest leczone. Przez to nawet u 70% pacjentów, u których diagnozuje się jaskrę, jest już za późno na rozpoczęcie leczenia. Profesor Jerzy Szaflik ma zamiar to zmienić.

Gif wycofał z obrotu 5 popularnych leków. Środki wciąż są skażone rakotwórczą substancjąGif wycofał z obrotu 5 popularnych leków. Środki wciąż są skażone rakotwórczą substancjąCzytaj dalej

Polacy opracowali zupełnie nową metodę diagnostyczną

Zespół profesora Szaflika opracował specjalny program, który zajmuje się całością badania. Potrzebuje on jedynie wykonane wcześniej zdjęcia dna oka oraz bezkontaktowego pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Samo badanie trwa kilka minut, a wynik otrzymujemy równie szybko.

Program porównuje nasze zdjęcia ze swoją bazą, w której znajduje się 2,5 tysiąca fotografii dna oka. Dzięki temu sztuczna inteligencja poprzez porównanie obrazów może określić, czy nasze zdjęcie przedstawia oko zdrowe, czy też chore. Baza fotografii została dostarczona przez Poradnię Jaskrową Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" w Warszawie. Testy oprogramowania zostały wykonane na kilkuset pacjentach kliniki w Siedlcach.

Nowatorskie badanie opracowane przez zespół profesora Szaflika będzie przeprowadzane już od 2 grudnia w Centrum Jaskry w Warszawie. Jeżeli ktoś chce skorzystać z tej metody, musi się wcześniej zapisać telefonicznie. Bez wątpienia warto się pospieszyć, ponieważ przez pierwsze 3 miesiące badanie jest przeprowadzane zupełnie bezpłatnie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Picie kawy z rana wcale nie jest takim dobrym pomysłem. Zwłaszcza na pusty żołądek
  2. W jego ciele lekarze znaleźli guz wielkości jabłka. Mężczyzna przez kilka godzin leżał bez serca
  3. Wiele osób dodaje je do prawie każdej zupy. Kostki rosołowe mogą być dla nas naprawdę szkodliwe
  4. Majka Jeżowska czekała wiele lat na prawidłową diagnozę. W jednym z wywiadów szczerze opowiedziała o swojej chorobie

Następny artykuł