polacy dochodzą swoich praw medycznych
Fot. pixabay.com/ geralt
Autor Klaudia Gaicka - 2 Czerwca 2020

Polacy coraz częściej dochodzą swoich praw jako pacjenci. Niektóre historie sprawiają, że włos się jeży na głowie

Polacy domagają się respektowania ich praw. Historie przedstawione w artykule ukazują, jak bardzo pacjenci i ich rodziny cierpieli z powodu niedociągnięć lub zaniedbać pracowników służby zdrowia. Niektóre z nich brzmią wręcz nieprawdopodobnie.

Polacy coraz częściej decydują się dochodzić swoich praw przed sądem. Już nie wystarczy zapewnienie lekarza o „wystąpieniu komplikacji”, ludzie żądają prawdy i obiektywnej opinii o tym, czy lekarz zrobił wszystko, co w jego mocy. Czasem pod lupą lądują nie tylko chęci lekarza, ale i jego wiedza oraz umiejętności niezbędne do pracy w zawodzie. Choć każdego dnia tysiące lekarzy w całej Polsce walczy o zdrowie pacjentów, zdarzają się i tacy, którzy chcą odsiedzieć swoje do emerytury.

Codziennie przyjmowała 4 dawki suplementu diety. Specyfik doszczętnie zniszczył jej wątrobęCodziennie przyjmowała 4 dawki suplementu diety. Specyfik doszczętnie zniszczył jej wątrobęCzytaj dalej

Polacy domagają się przestrzegania swoich praw przez personel medyczny

O tragicznych historiach pacjentów dowiadujemy się z serwisu Medonet.pl. Pierwsza pacjentka opisuje na łamach portalu swoje tragiczne doświadczenia z porodu. To, co się przydarzyło, jest jeszcze bardziej tragiczne, ponieważ ucierpiała nie tylko mama, ale również jej córeczka.

– Poród przedłużał się, po kilkunastu godzinach lekarz, zamiast przeprowadzić cesarskie cięcie, dołożył mi oksytocyny, a później położył się na moim brzuchu wyciskał dziecko łokciem (…) Mała urodziła się z ciężkim niedotlenieniem okołoporodowym – opisała kobieta.

Inne historie nie wyglądają lepiej, pacjenci skarżą się na poważne zaniechania.

– Miała tylko 53 lata. Do dziś nie mogę sobie wybaczyć, że nie zabraliśmy jej do innego szpitala. Może wszystko potoczyłoby się inaczej. Dziś, po opinii biegłych, wiem już, że doszło do zaniedbań podczas operacji wycięcia woreczka żółciowego. Teraz czekamy na sprawiedliwy wyrok – opisuje dziecko ofiary.

Wydarzenia, które spotkały trzecią pacjentkę, dotyczyły medycyny estetycznej. Kobieta dopiero po trzech operacjach zwróciła się po pomoc.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy świadczące o przeciążeniu wątroby. Nie wolno ich lekceważyć

2. Rząd podjął decyzję, nie ma już odwrotu. Wielka zmiana już od 6 czerwca

– Długo wstydziłam się zwrócić o pomoc do kancelarii i opowiedzieć o swoim problemie. Przecież to nie taka sprawa, że człowiek umiera – myślałam. Dziś wiem, że nie można akceptować braku staranności w leczeniu, nawet estetycznym i trzeba walczyć o sprawiedliwość – podsumowała.

Eksperci tłumaczą skąd zwiększona ilość pozwów. Otóż pacjenci w obecnych czasach wymagają od lekarzy więcej niż tylko należytych świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem wiedzy medycznej. Ledzie oczekują, że pracownicy medyczny będą świadomi ich praw i będą ich przestrzegać z należytą starannością.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pani Dorota podjęła cudowną decyzję dla ciebie i wszystkich. Zaprasza każdego, otworzyła pole truskawek
  2. Została zaatakowana i zgwałcona w kościele. Nie żyje 22-letnia studentka
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Nie G7, a nawet już nie G8. Jest pomysł rozszerzenia wpływowej grupy państw, wiemy o jakich członków

Następny artykuł