Polacy muszą uważać na skażoną wodę
pixabay.com/ivabalk
Autor Barbara Bujar - 5 Września 2020

Skażona woda w domach tysięcy Polaków. Nie wolno jej pić

Polacy mieszkający na Śląsku muszą uważać. W sieci wodociągowej znajdującej się w gminie Wielowieś sanepid wykrył bakterie coli. Do dziewięciu miejscowości woda pitna dostarczana jest specjalnymi beczkowozami. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach wydał w tej sprawie specjalny komunikat. Przyczyny skażenia są wciąż ustalane.

Polacy mieszkający lub przebywający na Śląsku powinni jak najszybciej zapoznać się z komunikatem wydanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gliwicach. Dokument dotyczy skażenia wody, które zostało wykryte w gminie Wielowieś. Spożycie bakterii coli obecnych w tamtejszej sieci wodociągowej może być bardzo niebezpieczne dla organizmu człowieka. Sanepid ostrzega mieszkańców aż dziewięciu miejscowości.

8 objawów problemów z jelitami. Niektóre bardzo łatwo pomylić z innym dolegliwościami8 objawów problemów z jelitami. Niektóre bardzo łatwo pomylić z innym dolegliwościamiCzytaj dalej

Skażona woda na Śląsku. Polacy korzystają z dostaw beczkowozami

Bakterie coli to znane mikroorganizmy, które za pośrednictwem jedzenia mogą dostawać się do ludzkiego organizmu i powodować w nim szereg niepokojących zmian. Jak informuje serwis Hydrochemia, do najczęstszych objawów, które występują u człowieka po spożyciu skażonej żywności, zalicza się: biegunkę, nudności i wymioty, bóle brzucha, gorączkę oraz ogólne osłabienie. Aby na takie dolegliwości nie narażać wielowiejskich mieszkańców, sanepid ostrzegł ich w komunikacie, który wystosował do nich w piątek 4 września w Gliwicach.

- Dnia 04 września 2020 r. stwierdzam brak przydatności wody do spożycia pochodzącej z Ujęcia Wody w Wielowsi zaopatrującego miejscowości Wielowieś, Sieroty, Chwoszcz, Czarków, Kieleczka, Radonia, Raduń, Zacharzowice, Borowiany - czytamy w komunikacie.

W obliczu tej sytuacji mieszkańcy wszystkich wymienionych miejscowości powinni zachować szczególną ostrożność. Sanepid apeluje, aby nie wykorzystywali oni wody do przygotowywania posiłków, mycia zębów, przemywania ran oraz mycia warzyw, owoców i naczyń kuchennych. Woda może być natomiast używana między innymi do prania lub kąpieli. Podczas takich i innych czynności gospodarczych zaleca się jednak jej wcześniejsze przegotowanie.

Dzisiaj grzeje: 1. Powalające doniesienia dotyczące Łukasza Szumowskiego. Mało kto się spodziewał
2. Absolutny hit od Lidla. Z aplikacji korzysta już 6,5 mln osób, można sporo zyskać

W gminie Wielowieś cały czas prowadzone są specjalne działania, których celem jest ustalenie przyczyny zanieczyszczenia wody. Na miejscu trwa także dezynfekcja. W tym czasie mieszkańcy mogą liczyć na pomoc i dostawę wody pitnej. Otrzymują ją w beczkowozach według określonego harmonogramu.

- Woda po dezynfekcji sieci będzie ponownie przebadana i informacja o jej jakości zostanie przekazana do wiadomości publicznej. Do tego czasu woda do picia będzie dostarczana wg harmonogramu, który jest obecnie podany do wiadomości i będzie aktualizowany na kolejne dni, aż do czasu ustąpienia przekroczeń - informują pracownicy ZBGKiM w Sierotach cytowani przez lokalny fanpage na Facebooku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policjanci z płaczem wyszli z mieszkania. Wcześniej 11-latek wysłał koledze zatrważającą wiadomość
  2. Paraliż w szkole. 200 osób na kwarantannie. Sytuacja wymyka się spod kontroli
  3. Niewyobrażalna tragedia. Dzieci chciały schronić się przed burzą pod wiatą, nagle uderzył piorun, 10 ofiar śmiertelnych
  4. Nieoczywiste objawy niedoboru żelaza. Ma fatalny wpływ na nasz organizm, lepiej go nie lekceważyć
  5. Czy Polacy zaszczepią się przeciwko koronawirusowi? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
  6. Media huczały o jej głośnym rozstaniu z mężem. Teraz gwiazda disco polo znów jest na językach, pokazuje ekskluzywne śniadania i bawi się w najlepsze

Następny artykuł