Polacy NZK
pixabay.com/Parentingupstream
Autor Natalia Niewczas - 6 Października 2020

90 zgonów każdego dnia. Dramatyczne statystyki, o których prawie się nie mówi

Polacy powinni zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę chorób układu krążenia. Statystyki pokazują, że to właśnie one stanowią najczęstszą przyczynę śmierci w naszym kraju. Jednym z największych zagrożeń dla zdrowia i życia wciąż pozostaje nagłe zatrzymanie krążenia.

Polacy nie stanowią w tym przypadku wyjątku - nagłe zatrzymanie krążenia stanowi poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Jak podaje Europejska Rada Resuscytacji, NZK dotyka nawet 400 tys. Europejczyków rocznie. To jednak nie koniec przerażających statystyk.

Polsat przekazał tragiczną wiadomość. Było już za późno na jakąkolwiek pomocPolsat przekazał tragiczną wiadomość. Było już za późno na jakąkolwiek pomocCzytaj dalej


Na to Polacy powinni być zawsze przygotowani


Każdego dnia z powodu nagłego zatrzymania krążenia umiera nawet 90 Polaków. NZK to nagły stan chorobowy, w którym dochodzi do zatrzymania pracy serca, a w konsekwencji - ustania krążenia oraz uszkodzeń w obrębie mózgu. Co gorsza, większość z odnotowanych w Europie przypadków NZK ma miejsce poza szpitalem. Właśnie dlatego tak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy.


Jak podaje portal medonet.pl, do nagłego zatrzymania krążenia najczęściej w dochodzi w domu czy na ulicy. Wezwanie fachowej pomocy medycznej to podstawa, lecz nie należy zapominać również o kluczowych dla pacjenta kilku minutach oczekiwania na przyjazd karetki. Europejska Rada Resuscytacji zwraca uwagę na to, że przystąpienie do resuscytacji w tym czasie zwiększa szanse pacjenta na przeżycie nawet 2-3-krotnie. Jednocześnie każda minuta opóźnienia w działaniu odbija się na rokowaniach negatywnie; 60 sekund bezczynności wystarczy, by zmniejszyć szanse pacjenta na przeżycie nawet o 10%. Potwierdzają to słowa dyrektora medycznego Akademii Ratownictwa LUX MED.


- Pozostawienie poszkodowanego bez pomocy, praktycznie po 7-10 minutach prowadzi do nieodwracalnych zmian i jego śmierci. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie czynności resuscytacyjnych przez świadków zdarzenia - podkreśla dr Mariusz Pacałowski.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w popularnym produkcie
2.Nagłe oświadczenie Biedronki. Sieć ostrzega klientów, oszustwo na ogromną skalę
3.Dorota Gardias opowiedziała o swojej chorobie. Wiemy od kogo się zaraziła


Błyskawiczne podjęcie resuscytacji ma w przypadku NZK kluczowe znaczenie. Nagłe zatrzymanie krążenia objawia się głównie poprzez utratę świadomości, brak oddechu oraz tętna. Warto przypomnieć, że podstawą RKO jest naprzemienne wykonywanie dwóch ratowniczych oddechów oraz serii 30 uciśnięć klatki piersiowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Media podały dramatyczne wiadomości, wszystkie ofiary śmiertelne są Polakami. Tragedia za granicą
  2. Kuriozalne sceny na wizji podczas programu "Jeden z dziesięciu". Odcinek, który przejdzie do historii?
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Ostatni dzwonek na najpyszniejsze przetwory pod słońcem. Jeden dodatek wynosi smak na kolejny poziom

Następny artykuł