Polska z najgorszym wynikiem w Europie. Sytuacja jest poważna

Polacy z najwyższym odsetkiem pozytywnych testów w Europie
pixabay.com/Robfoto
Autor Barbara Bujar08.11.2020

Odsetek Polaków, którzy spośród wszystkich badanych otrzymali dodatni wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, wzrósł do 40 procent. Biorąc pod uwagę średnią z ostatnich siedmiu dni, Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie. To wyjątkowo niepokojące dane, których – jak twierdzą specjaliści – na ten moment nie da się zmienić. Laboratoria doszły do granicy swojej wytrzymałości – informuje prezes KRDL Alina Niewiadomska.

Polacy wciąż zmagają się z drugą falą epidemii koronawirusa. Mimo licznych obostrzeń, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenu, liczba dziennych zakażeń na terenie naszego kraju wciąż rośnie. W niedzielę 8 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 24 785 nowych przypadkach. Dotychczasowy rekord padł dzień wcześniej i wyniósł 27 875 zakażeń.

- Mamy 24 785 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (4245), małopolskiego (2806), mazowieckiego (2099), wielkopolskiego (1845), podkarpackiego (1822), dolnośląskiego (1799), lubelskiego (1728), łódzkiego (1576), kujawsko-pomorskiego (1439), pomorskiego (1335), podlaskiego (1053), opolskiego (858), zachodniopomorskiego (723), warmińsko-mazurskiego (558), lubuskiego (470), świętokrzyskiego (429) – przekazało w niedzielę MZ na Twitterze.

Ministerstwo Zdrowia przekazuje niezwykle ważny apel. Resort opublikował film, wobec którego trudno przejść obojętnieMinisterstwo Zdrowia przekazuje niezwykle ważny apel. Resort opublikował film, wobec którego trudno przejść obojętnieCzytaj dalej

Polacy z najwyższym odsetkiem zakażeń w Europie. Specjaliści nie mają dobrych wieści

W raporcie przekazanym przez Ministerstwo Zdrowia w niedzielę kluczowa jest nie tylko ilość wykrytych infekcji, ale także przeprowadzonych testów. Jak podaje Medonet, w ciągu ubiegłej doby w laboratoriach przebadano blisko 61 tysięcy próbek. Niemal 25 tysięcy z nich dało wynik dodatni, co wskazuje na 40-procentowy odsetek osób z potwierdzonym zakażeniem.

Podobnie było dzień wcześniej, kiedy resort poinformował o wykonaniu ponad 66,8 tysiąca testów i niemal 28 tysiącach pozytywnych wyników. Łatwo obliczyć, że w tym przypadku również potwierdzono chorobę u około 40 procent badanych osób. To najpoważniejsza sytuacja, z jaką do tej pory mieli do czynienia Polacy.

- Dobowy udział wyników pozytywnych 40,6% (24785/ 61055 próbek) Tydzień temu mieliśmy 17171 przypadków i 34,4% – napisał na Twitterze Michał Rogalski, który często dzieli się samodzielnie zebranymi informacjami na temat COVID-19.

Dane wzbudzają niepokój także u specjalistów. Choć według Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób wysoki procent dodatnich wyników testów na COVID-19 może zależeć między innymi od tego, że w testowanej grupie społeczeństwa występują powszechne infekcje lub badane osoby są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem, na ten moment nie można nic z tym zrobić.

Jak poinformowała prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska, rozwiązaniem w polepszeniu statystyk mogłoby być rozszerzenie grupy testowanych pacjentów. Niestety jest to niemożliwe. Według specjalistki przeprowadzanie 70-80 tysięcy testów dziennie to granica, której polskie laboratoria nie są w stanie przekroczyć.

Dzisiaj grzeje: 1.Leki, które mogą pomóc w walce z koronawirusem. Dziś każdy powinien mieć je w domowej apteczce
2.Mężczyzna chciał oddać psa do schroniska. Gdy znalazł list od jego poprzedniego pana, zrozumiał, że popełnia wielki błąd
3.Utrata węchu wcale nie musi oznaczać koronawirusa. Może być objawem innej choroby

Czy kichanie jest objawem zakażenia COVID-19? Eksperci rozwiewają wątpliwościCzy kichanie jest objawem zakażenia COVID-19? Eksperci rozwiewają wątpliwościCzytaj dalej

Zbierając dane z całego tygodnia, w Polsce stwierdzono najwyższy odsetek pozytywnych wyników testów w Europie. Tym samym zajęła pierwsze miejsce.

- Odsetek pozytywnych testów (przedstawiony jako średnia krocząca z siedmiu dni) wynosi dla Polski 31,9 proc. Drugie miejsce zajmuje Słowenia - 30,6 proc., a trzecie Czechy - 29,7 proc. – informuje Medonet na podstawie danych zgromadzonych w serwisie ourworldindata.org.

Reżyser o ostatnim spotkaniu z Anną Przybylską. Choroba zmieniła aktorkę nie do poznania, ciężko powstrzymać łzyReżyser o ostatnim spotkaniu z Anną Przybylską. Choroba zmieniła aktorkę nie do poznania, ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już niedługo sklepy ponownie się otworzą? Niektóre z nich mogą być zaraz dostępne
  2. Miliony urządzeń z systemem Android przestaną być bezpieczne. Wszystko przez wygasłe certyfikaty
  3. Lekarka ponownie zarażona koronawirusem. "Wydawało mi się, że jest to mało możliwe"
  4. Może być już za późno na restrykcje? Niepokojący scenariusz specjalistów
  5. Fatalne wieści dla tysięcy Polaków. Kolejny sąsiedni kraj zamyka granice
  6. Tomasz Hajto ujawnił druzgocącą informację. Chodzi o jego córkę, dostaje skandaliczne wiadomości
  7. Ma się zacząć punkt 16 w Warszawie. Ujawniono dokładny plan

Następny artykuł