Polska rozpocznie badanie nad nowym szczepem koronawirusa. Podano przybliżoną datę

Polacy rozpoczną badania nad brytyjskim szczepem koronawirusa
pixabay.com/Belova59
Autor Barbara Bujar12.01.2021

Na polecenie ministra zdrowia Polacy rozpoczną badania nad brytyjską odmianą koronawirusa SARS-CoV-2. Nad projektem czuwać będą eksperci z Agencji Badań Medycznych. Szczegóły przedsięwzięcia będą znane jednak dopiero za kilka tygodni.

Polacy wezmą pod lupę szczep koronawirusa SARS-CoV-2, który po raz pierwszy pojawił się w połowie grudnia w Wielkiej Brytanii. Jak ustalili dziennikarze Radia Zet, rozmowy na ten temat toczą się obecnie między ekspertami Agencji Badań Medycznych.

Polacy ruszą z badaniami. Szczegóły projektu poznamy dopiero za kilka tygodni

Z informacji, których podczas konferencji prasowej udzielił minister zdrowia Adam Niedzielski, wynika, że choć brytyjska mutacja patogenu dotarła już do wielu państw europejskich, w Polsce nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku. Mimo to rząd postanowił „poszukać” owego wariantu w kraju.

- Obecnie nie można potwierdzić znalezienia w Polsce brytyjskiego wariantu Covid-19 – zaznaczył Niedzielski cytowany przez serwis internetowy Radia Zet.

Minister zdrowia poinformował, że badania nad genomem wirusa oraz jego mutacjami cały czas mają być prowadzone przez naukowców w Poznaniu. Od tego roku przedsięwzięcie będzie jednak rozszerzone. Nadzorować je będzie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Odczuwasz ból w nadbrzuszu? To ważny sygnał alarmowy, może świadczyć o wymagającej leczenia chorobieOdczuwasz ból w nadbrzuszu? To ważny sygnał alarmowy, może świadczyć o wymagającej leczenia chorobieCzytaj dalej

- (...) poszczególne ośrodki, przede wszystkim szpitale zakaźne ze swoimi laboratoriami, będą również uczestniczyły w takim przedsięwzięciu – przekazał.

Z kolei wariantem brytyjskim ma zająć się Agencja Badań Medycznych. Projekt, którego przygotowania już się rozpoczęły, zostanie przeprowadzony przez czołowych polskich wirusologów. Działaniami pokierują prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego i główny doradca premiera ds. COVID-19, prof. Andrzej Horban.

O szczegółach przedsięwzięcia poinformował w mediach społecznościowych reporter Radia Zet, Maciej Bąk. Potwierdził, że rząd podjął taką decyzję, jednak szczegóły zostaną upublicznione dopiero za kilka tygodni. Na razie eksperci mają skupiać się na rozmowach w tej sprawie.

- Badania pod kątem wykrycia w Polsce brytyjskiego wariantu koronawirusa ruszą dopiero za kilka tygodni - ustaliło @RadioZET_NEWS. Odpowiedzialni za nie mają być prof. Pyrć i prof. Horban. Agencja Badań Medycznych: „Trwają rozmowy, szczegóły projektu w ciągu najbliższych tygodni” – czytamy na Twitterze.

Przypomnijmy, że brytyjska odmiana koronawirusa SARS-CoV-2 została wykryta w grudniu w południowo-wschodniej Anglii. Polska, jak i wiele innych krajów na świecie, podjęła wówczas natychmiastowe działania. Wstrzymano między innymi połączenia lotnicze z Wielką Brytanią (więcej TUTAJ).

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł