Polacy najczęściej umierają w wyniku chorób układu krążenia
unsplash.com/ pina messina
Autor - 19 Czerwca 2020

Na co najczęściej umierają Polacy? Pierwsze miejsce pokazuje, że powinniśmy lepiej o siebie dbać

Polacy chcą cieszyć się doskonałym zdrowiem, jednak często nie dbają o swój styl życia. Dobitnie świadczy o tym ranking chorób, na które umierają najczęściej.

Polacy często zaniedbują profilaktykę chorób, w której kluczowy jest styl życia. Jemy zbyt dużo czerwonego mięsa, sięgamy po fast-foody częściej, niż powinniśmy, a na domiar złego trudno nam zrezygnować z używek, które z dnia na dzień coraz bardziej pogarszają stan zdrowia i sprzyjają wielu schorzeniom.

Najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia. Mimo coraz lepszej diagnostyki i coraz nowocześniejszych metod leczenia, w Polsce co roku z powodu chorób układu krążenia umiera 200 tysięcy osób. Na kolejnych miejscach pod względem przyczyn zgonów Polaków znajdują się nowotwory i choroby układu oddechowego.

Pilna decyzja GIS. Salmonella wykryta w popularnym produkcie, absolutnie go nie jedzciePilna decyzja GIS. Salmonella wykryta w popularnym produkcie, absolutnie go nie jedzcieCzytaj dalej

Polacy najczęściej umierają w wyniku chorób układu krążenia

Liczba zgonów w Polsce rośnie, jednak tempo wzrostu jest niewielkie i w miarę jednostajne. W 2018 r. zmarło ok 414 tys. osób, a współczynnik zgonów wyniósł zaledwie o 0,3 p. prom. więcej niż w 2017 r.

Jak podaje portal medonet.pl, 52 proc. spośród osób zmarłych w 2018r. stanowili mężczyźni. Przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 73,8 lat, natomiast kobiet 81,7 lat. Podstawowymi przyczynami zgonów są choroby układu krążenia i choroby nowotworowe. Obie grupy powodują ok. 70 proc. wszystkich zgonów.

Niestety liczba zachorowań i zgonów w wyniku chorób nowotworowych wzrasta z roku na rok. Na początku lat 90. XX w. nowotwory złośliwe były przyczyną niespełna 20 proc. wszystkich zgonów, a w 2017 r. – już blisko 25 proc.. Z kolei udział zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia zmalał z 52 proc. w 1990 r. do ok. 41 proc. w roku 2017. Kolejnymi istotnymi przyczynami zgonów są choroby układu oddechowego, których udział wzrasta, a także urazy i zatrucia, które powodują około 5–6 proc. wszystkich zgonów.

Dzisiaj grzeje: 1. Kamil Durczok prosi o wsparcie. Stan zdrowia dziennikarza uległ nagłemu pogorszeniu

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Rozkład natężenia zgonów według przyczyn różni się w obszarach miejskich i wiejskich. Mieszkańcy wsi częściej umierają na choroby układu krążenia, a także częściej ulegają wypadkom, urazom i zatruciom, oraz chorobom układu oddechowego.

Z kolei wśród ludności miejskiej występuje większa umieralność z powodu chorób nowotworowych oraz chorób układu trawiennego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł