Już niebawem pierwsze szczepienia w Polsce. Podano termin

Polacy - termin pierwszych szczepień
pixabay.com/fernandozhiminaicela
Autor Barbara Bujar22.12.2020

27 grudnia odbędą się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19, w których udział weźmie 10 tysięcy Polaków. Jak przekazał szef KPRM Michał Dworczyk, dawki medykamentu zostaną dostarczone do Polski najpóźniej do 26 grudnia wieczorem. Producent podpisał już w tej sprawie deklarację.

Jak informuje portal Poradnik Zdrowie, Polacy już w tym tygodniu będą mogli podejść do szczepień przeciw COVID-19. Preparat firm Pfizer i BioNTech uzyskał bowiem autoryzację Europejskiej Agencji Leków.

27 grudnia zaszczepi się 10 tys. Polaków

Autoryzacja szczepionki przez ekspertów EMA była konieczna do wpuszczenia jej na rynek. Aby mogła być ona używana we wszystkich państwach członkowskich UE, potrzebne jest już tylko pozwolenie Komisji Europejskiej. Takowe ma pojawić się w ciągu kilkudziesięciu godzin.

- W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin Komisja Europejska ma dopuścić do używania na terenie Unii Europejskiej szczepionkę przeciw COVID-19, wkrótce po tym transporty ze szczepionką ruszą do poszczególnych krajów członkowskich, w tym do Polski – powiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Transport medykamentu potwierdził również szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Jak przekazał, 10 tysięcy dawek substancji ma pojawić się w Polsce już w sobotę 26 grudnia.

Od dziś obowiązuje nowy zakaz. Wielu Polaków jest załamanychOd dziś obowiązuje nowy zakaz. Wielu Polaków jest załamanychCzytaj dalej

- Mamy deklarację od producenta, że do 26 grudnia, do wieczora trafi do nas pierwsze 10 tys. dawek szczepionki – powiedział Dworczyk cytowany przez Poradnik Zdrowie.

Szczepienia Polaków mają rozpocząć się już następnego dnia. Oznacza to, że już w niedzielę 27 grudnia preparat zostanie podany 10 tysiącom obywateli. W pierwszej kolejności medykament trafi do szpitali węzłowych. Jak wynika z komunikatu na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia, na terenie Polski ma znajdować się 509 tego rodzaju jednostek.

- Do południa 27 grudnia preparat dotrze do wybranych szpitali węzłowych i tego samego dnia rozpoczną się szczepienia 10 tys. osób – potwierdził Michał Dworczyk.

Szczepienia w szpitalach węzłowych oznaczają rozpoczęcie „etapu 0”. Przypomnijmy, że zgodnie z Narodowym Programem Szczepień podawanie preparatu odbędzie się w czterech etapach. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną między innymi: pracownicy służby zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Narodowy Program Szczepień zakłada, że będą one: dwudawkowe, dobrowolne i bezpłatne.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł