Rozpoczęcie roku szkolnego pod znakiem zapytania. Polacy zabrali głos

polacy zabrali głos: szkoła
fot. https://pixabay.com/ masterstudio
Autor Klaudia Gaicka26.08.2020

Polacy są wyjątkowo podzieleni, niektórzy uważają, że szkoły są przygotowane na przyjęcie uczniów, inni wręcz przeciwnie. Nowy raport IBRiS przygotowany dla Wirtualnej Polski ujawnia, co tak naprawdę Polacy myślą o powrocie ich dzieci do szkół. Nie wszyscy ufają dyrektorom szkół.

Polacy wypowiedzieli się na temat tego, co sądzą o możliwym przesunięciu otwarcia szkół dla uczniów. Najnowszy sondaż IBRiS przygotowany dla portalu Wp.pl ujawnił, czego tak naprawdę oczekują ludzie.

Od 50 dni jest na kwarantannie. Koszmar 10-latkiOd 50 dni jest na kwarantannie. Koszmar 10-latkiCzytaj dalej

Polacy są podzieleni, niektórzy uważają, że placówki są przygotowane na przyjęcie uczniów, inni wręcz przeciwnie

Już niedługo uczniowie mają wrócić po niemal półrocznej nieobecności do szkół. Czas wakacji upływa nieubłaganie, a przed polskim systemem edukacji mnożą się pytania. Szef MEN Dariusz Piontkowski mówi wprost, że chce, aby "od 1 września uczniowie wrócili do stacjonarnych zajęć". Odwiedził nawet kilka szkół, aby sprawdzić, czy placówki odpowiednio przygotowały się do przyjęcia uczniów.

- Dyrektorzy, z którymi rozmawiałem, wręcz cieszyli się, że ogólnopolskie wytyczne są na tyle elastyczne, że pozwalają im dopasować sposób funkcjonowania szkoły do warunków lokalnych - mówił Piontkowski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

We wspomnianym sondażu ludzie odpowiedzieli między innymi na pytanie "czy Pana/Pani zdaniem szkoły są przygotowane na 1 września pod względem ochrony przed koronawirusem?". 42,4 proc. respondentów zaprzeczyło, a 32,9 proc. badanych potwierdziło.

Najmniej wiary w polskie szkoły mają osoby między 18 a 19 rokiem życia. Aż 65 proc. z nich uważa, że placówki nie są odpowiednio zabezpieczone przed SARS-CoV-2. Tak samo uważa 59 proc. osób pomiędzy 30 a 39 rokiem życia, 45 proc. badanych pomiędzy 40 a 49 rokiem życia oraz 37 proc. ankietowanych pomiędzy 50 a 59 rokiem życia.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilne ostrzeżenie sanepidu. Szczególnie zagrożone są dzieci

2. Rząd rozszerza obostrzenia. Polacy uziemieni na dłużej

Bezpieczny powrót dzieci do szkół jest możliwy zdaniem aż 37 proc. badanych kobiet. Przeciwnego zdania jest 36 proc. ankietowanych.

Ponad dwukrotnie więcej, bo 55 proc. ankietowanych, uważa, że placówki nie są przygotowane na wznowienie zajęć podczas epidemii koronawirusa. 20 proc. nie ma zdania. Mężczyźni są dużo pesymistyczniej nastawieni co do oceny gotowości szkół. 55 proc. badanych uważa, że placówki nie są przygotowane, zaledwie 26 proc. uważa, że są.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostaniej chwili: ogromna awaria w elektrociepłowni. Pół Warszawy bez cieplej wody
  2. Cezary Żak komentuje kwestię swojego rozwodu i kryzysu małżeńskiego. Ogromne zaskoczenie dla wszystkich
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. TVN ujawnił skandaliczną prawdę. Nie mieści się w głowie, do czego dochodzi w karetkach
  5. Była premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowia
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł