Zaskakujące wyniki badań. Kiedy najłatwiej możemy zarazić innych koronawirusem?

Polacy najsilniej zarażają koronawirusem do 5 dni od wystąpienia pierwszych objawów
pixabay.com/geralt
Autor Barbara Bujar29.11.2020

Zaskakujące informacje dla Polaków. Dr Michał Sutkowski potwierdził doniesienia brytyjskich naukowców o sile transmisji koronawirusa SARS-CoV-2. Jak przyznał, osoby z COVID-19 najsilniej zarażają między 1. a 5. dniem od wystąpienia pierwszych objawów. Czasem do rozprzestrzenienia patogenu wystarczy jedno kichnięcie.

Wielu Polaków od miesięcy zastanawia się nad tym, kiedy osoby z COVID-19 zarażają najsilniej. Brytyjscy naukowcy w końcu znaleźli odpowiedź na nurtujące ich pytanie. Zespół przeprowadził metaanalizę 79 mniejszych badań.

Jak podaje Wirtualna Polska, eksperci przeanalizowali dane pacjentów, którzy przeszli COVID-19 w sposób objawowy. Na podstawie wcześniej pobranych wymazów z nosa i jamy ustnej ustalili, kiedy w organizmie badanych znajdowała się największa ilość koronawirusa SARS-CoV-2.

Najczęstsze powikłania po ciężkim przebiegu koronawirusa. Mogą się utrzymywać przez długie miesiąceNajczęstsze powikłania po ciężkim przebiegu koronawirusa. Mogą się utrzymywać przez długie miesiąceCzytaj dalej

Ważne informacje dla Polaków. Kiedy koronawirus wykazuje największą zakaźność?

Zgodnie z opinią brytyjskich naukowców koronawirus SARS-CoV-2 największą aktywnością charakteryzuje się na początku infekcji. Oznacza to, że chorzy najsilniej zarażają do 5 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Zdaniem uczonych wysoka zakaźność patogenu może jednak utrzymywać się nawet do 10 dni od początku choroby.

Okazuje się, że dla Polaków nie są to wcale nowe informacje. Specjaliści z polskich grup badawczych już wcześniej otrzymali podobne wnioski. Badania Brytyjczyków jedynie je potwierdziły. O szczegółach opowiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr Michał Sutkowski.

- O tym, że wirus SARS-CoV-2 jest najbardziej zaraźliwy pomiędzy 1. a 5. dniem od wystąpienia objawów, wiadomo było już wcześniej. Te analizy po prostu potwierdzają obserwacje – przekazał Sutkowski cytowany przez WP abc Zdrowie.

Specjalista z Warszawy uzupełnił wnioski brytyjskich naukowców o jedną bardzo ważną informację – uznał, że największą zakaźność koronawirusa obserwuje się nie tylko po wystąpieniu pierwszych objawów, ale także 1 lub 2 dni wcześniej. W tym czasie największym zagrożeniem jest katar i kaszel.

- Jedno kichnięcie transmituje 40 tys. jednostek wirusa. To bardzo dużo. Właśnie dlatego tak ważne jest unikanie kontaktów z innymi jeśli wiemy, że możemy być chorzy na COVID-19 – dodał.

Wnioski dotyczą oczywiście chorych, którzy przechodzą COVID-19 w sposób objawowy. Na świecie istnieje jednak mnóstwo osób, którym podczas choroby nie towarzyszą żadne symptomy. Aby uniknąć zakażenia od takich pacjentów, warto pamiętać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego. Do najważniejszych zasad należą: zasłanianie nosa i ust, częsta dezynfekcja rąk i powierzchni oraz utrzymywanie bezpiecznego dystansu społecznego.

Teksty wybrane dla Ciebie:
1.Grupa krwi może wpływać na niektóre choroby. Warto je poznać
2.Zmiana już od dzisiaj. Chodzi o policję i wosjko, mogą więcej
3.Decyzja zapadła. Dodatek covidowy nie dla wszystkich medyków

Ciała dwójki lekarzy znalezione w jeziorze. Tragiczny finał poszukiwańCiała dwójki lekarzy znalezione w jeziorze. Tragiczny finał poszukiwańCzytaj dalej

Przypomnijmy, że w Polsce od początku pandemii zaraziło się już 985 075 osób. Odnotowano także 17 029 ofiar śmiertelnych. W niedzielę 29 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 11 483 przypadkach COVID-19 i 283 zgonach. W ciągu doby wykonano 24,6 testów.

Nagle w szpitalu na Ukrainie zabrakło prądu. Niektórych pacjentów nie udało się odratowaćNagle w szpitalu na Ukrainie zabrakło prądu. Niektórych pacjentów nie udało się odratowaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. 2 tysiące ludzi ucieka z domów. Natura uderzyła bez litości
  3. Gracze masowo zwracają PlayStation 5. Konsola może mieć poważną usterkę
  4. Typowe objawy raka kości. Nigdy nie wolno ich bagatelizować
  5. 7-latek odczuwał silny ból. W jego przełyku lekarze znaleźli dziwny przedmiot
  6. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polski piosenkarz, fani pogrążyli się w żałobie
  7. Znalazł na torach kolejowych półrocznego kundelka. Ktoś nie miał wyrzutów sumienia, skazał go na pewną śmierć
  8. Niewiarygodne, ile lat ma Jolanta Pieńkowska. Nie wygląda na swój wiek

Następny artykuł