Donieśli na sąsiadów, że łamią limity na Wigilię. Policjanci byli bardzo zaskoczeni, gdy dotarli na miejsce

policja Wigilia
pixabay.com/AndrzejRembowski
Autor Natalia Niewczas27.12.2020

Na policję wpłynęło zgłoszenie dotyczące łamania restrykcji w Wigilię. Sąsiedzi poinformowali funkcjonariuszy o tym, że w lokalu obok nie został zachowany limit gości. Jak się okazało, liczba uczestników Wigilii była w tym domu właściwa.

Tuż przed Wigilią polska policja przypominała o obowiązujących w świąteczny dzień limitach. Do stołu (pominąwszy gospodarzy) mogło zasiąść jedynie 5 uczestników. Za złamanie obostrzenia obywatelom groziła kara od 500 do nawet 30 tys. złotych.

Interwencja szczecińskiej policji w Wigilię

Jak przekazywał rzecznik KGP, Mariusz Ciarka, choć policja ma obowiązek interweniować każdego dnia niezależnie od święta, funkcjonariusze liczyli na samodyscyplinę Polaków. Zgodnie z zapowiedzią policjanci ze Szczecina zareagowali na zgłoszenie o złamanym obostrzeniu dotyczącym limitu uczestników Wigilii.

Według doniesień portalu webniusy.com była to jedyna podobna interwencja w tym mieście. Policjanci udali się na miejsce zgłoszenia, by sprawdzić, czy limit 5 osób rzeczywiście został przekroczony. Jak się szybko okazało, wskazana rodzina nie łamała obowiązujących zasad.

Informacje przekazywał portal gs24.pl. Jak napisano w serwisie, wciąż nie wiadomo, czy zgłoszenie miało być jedynie żartem, czy wynikiem złośliwości sąsiadów.

Ważna zapowiedź Ministra Edukacji. Podał termin powrotu dzieci do szkoły oraz wyjawił, jak będzie wyglądałWażna zapowiedź Ministra Edukacji. Podał termin powrotu dzieci do szkoły oraz wyjawił, jak będzie wyglądałCzytaj dalej

Niewykluczone, że rodzina, która wezwała policję, sama zostanie ukarana. Jak podaje portal webniusy.com, ewentualny wymiar kary określono w Kodeksie Wykroczeń.

- Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny - głosi opublikowany na portalu fragment Kodeksu.

Dane dotyczące ilości podobnych zgłoszeń, jakie wpłynęły podczas Wigilii na policję, nie zostały jeszcze opublikowane. Media podają, że będzie można się z nimi zapoznać w poniedziałek 28 grudnia.

Warto przypomnieć, że od godziny 19:00 dnia 31 grudnia do godziny 06:00 dnia 1 stycznia obowiązuje godzina policyjna. Osoby, które nie zastosują się do obostrzenia, muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu.

W niedzielę 27 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 678 zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby zmarło 57 chorych na COVID-19 pacjentów. Dziś szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymało pięciu pierwszych pacjentów w Polsce (więcej >tutaj<).

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł