polio zniknęło z afryki
fot. https://pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Klaudia Gaicka - 26 Sierpnia 2020

Niebezpieczna choroba wyeliminowana z całego kontynentu. Przełomowe doniesienia

Polio jest chorobą zakaźną, która została już wyeliminowana w większości krajów świata. Aktualnie występuje jedynie na niektórych obszarach. Do niedawna każdego roku w Afryce kilkadziesiąt tysięcy dzieci cierpiało z jej powodu. Dzięki programowi "Kick Polio Out of Africa" udało się praktycznie wyeliminować wirusa z Afryki.

Polio jest wirusem, który wywołuje chorobę o tej samej nazwie. Można się również spotkać z jej druga nazwą, chorobą Heinego-Medina (tj. ostre nagminne porażenie dziecięce). Przypadłość atakuje układ nerwowy i bardzo często skutkuje nieodwracalnym paraliżem. Cały proces trwa czasem zaledwie kilka godzin i najczęściej dotyczy dzieci poniżej 5 roku życia.

Dlaczego młodzi umierają przez koronawirusa? Przedstawiono teorieDlaczego młodzi umierają przez koronawirusa? Przedstawiono teorieCzytaj dalej

Poli zostało "wykopane" z Afryki

Jak podaje portal Tvn24.pl, polio udało się wyeliminować prawie z całej planety, aktualnie jej przypadki występują jedynie w Pakistanie i Afganistanie, krąży tam ostatni z trzech znanych szczepów wirusa. Niedawno ogromny sukces odniesiono w Nigerii, gdzie ostatni przypadek choroby odnotowano w 2016 roku. W Afryce jeszcze 25 lat temu z powodu choroby cierpiały dziesiątki tysięcy dzieci. Najnowsze doniesienia napawają radością.

- W wyniku akcji powszechnych szczepień w Afryce całkowicie wyeliminowano chorobę zakaźną polio - poinformowała we wtorek na konferencji Światowej Organizacji Zdrowia Afrykańska Regionalna Komisja Certyfikacji (ARCC), organ powołany przez WHO do monitorowania walki z chorobą.

Niestety znalezienie leku na polio nie udało się do tej pory, kilka dekad temu powstała jednak szczepionka, która wyraźnie ograniczyła zasięg wirusa. W 1952 szczepionkę wynalazł dr Jonas Salk. 10 lat później Albert Sabim stworzył doustną szczepionkę przeciw polio, która do dziś jest stosowana w większości państw na świecie.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilne ostrzeżenie sanepidu. Szczególnie zagrożone są dzieci

2. Jeszcze tylko podpis prezydenta i wjedzie nowa opłata. Wpływy będą ogromne

Masowe szczepienia rozpoczęto w 1996 roku z powodu choroby u 75 tysięcy dzieci. Polio nie ominęło żadnego z państw kontynentu. Ówczesny prezydent RPA Nelson Mandela zapoczątkował program "Wykopać polio z Afryki" (ang. Kick Polio Out of Africa), uruchomiono kampanię powszechnych szczepień. Miliony pracowników służby zdrowia podróżowało przez cały kontynent, by zaszczepić jak największą liczbę dzieci. Było to bardzo trudne, ponieważ dzieci rozsiane były po różnych malutkich wioskach. Akcję wspierały organizacje pozarządowe i społeczność międzynarodowa.

Zdarzają się jednak przypadki wystąpienia polio wskutek podania szczepionki doustnej. W Afryce odnotowano w tym roku 177 takich przypadków. Jednak w porównaniu do wyników sprzed lat, jest to znikoma liczba.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za chwilę rząd może zapukać do Twoich drzwi. Będą sprawdzać majątek, zarobki i emerytury
  2. Podobnej wpadki w TVP Info jeszcze nie było. Widzowie nie mogli uwierzyć własnym oczom
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. TVN ujawnił skandaliczną prawdę. Nie mieści się w głowie, do czego dochodzi w karetkach
  5. Była premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowia
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł