Polsat badania naukowców
pixabay.com/jossuetrejo_oficial
Autor Natalia Niewczas - 20 Października 2020

Poważnie zwiększają ryzyko zgonu przy COVID-19. Cierpią na nie tysiące Polaków

Jak podaje Polsat, niektóre choroby zwiększają ryzyko zgonu przy zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Chodzi zwłaszcza o problemy zdrowotne wynikające z nieprawidłowości w funkcjonowaniu konkretnego układu narządu człowieka. Z ich powodu cierpi wielu Polaków.

Najnowsze informacje przekazane przez Polsat wskazują na to, że choroby związane z układem moczowym mogą zwiększać ryzyko zgonu podczas zakażenia koronawirusem. Potwierdziły to badania naukowców z Imperial College London. Uczeni sugerują, że stan nerek pacjenta wyraźnie wpływa na śmiertelność.

Poważnie zwiększają ryzyko zgonu przy COVID-19. Cierpią na nie tysiące PolakówPoważnie zwiększają ryzyko zgonu przy COVID-19. Cierpią na nie tysiące PolakówCzytaj dalej

Jak przekazuje Polsat, zły stan nerek pacjenta może oznaczać większe ryzyko zgonu

Wyniki badań naukowców z Imperial College London, które przekazał Polsat, sugerują, że choroby nerek mogą przekładać się na dalsze rokowania zakażonego koronawirusem pacjenta. Osoby z przewlekłym problemem zdrowotnym układu moczowego są bowiem narażone na powstanie poważnych uszkodzeń nerek, niekiedy będących następstwem zakażenia COVID-19.

Według doniesień portalu polsatnews.pl z przewlekłą chorobą nerek (ang. CKD) mamy do czynienia w sytuacji, gdy stan nerek stopniowo pogarsza się na przestrzeni lat. Natomiast ostre uszkodzenie nerek (ang. AKI) jest nagłe i postępuje niezwykle szybko (wystarczy kilka dni). Jak przekazuje Polsat, do ostrego uszkodzenia może doprowadzić wiele czynników: działanie leków, niedokrwienie, czy właśnie choroba COVID-19.

- Aż 58 proc. pacjentów cierpiała z powodu jakiegoś uszkodzenia nerek. U 45 proc., w czasie pobytu w szpitalu rozwinęło się AKI, a 13 proc. miało wcześniej CKD. 42 proc. chorych było wolnych od kłopotów z nerkami. Pacjenci z AKI nie mieli historii wcześniejszej choroby nerek, co wskazuje, że AKI powstawało w przebiegu COVID-19 - przekazuje Polsat.

Dzisiaj grzeje: 1.Kiedy może zakończyć się pandemia? Są nowe prognozy ekspertów
2.Gwiazda "M jak miłość" nagle wybuchła płaczem przed tysiącami ludzi. Nikt się nie spodziewał, powód zadziwia
3. Gwiazda "M jak miłość" walczyła o życie i zmagała się z ciężką chorobą. Objawy były niepozorne

Nie żyje ponad setka osób. Tragiczny raport ministerstwa zdrowiaNie żyje ponad setka osób. Tragiczny raport ministerstwa zdrowiaCzytaj dalej


Polsat podaje, że zmarło aż 48% osób, u których zakażenie COVID-19 doprowadziło do ostrego uszkodzenia nerek (AKI). Tymczasem w grupie osób z wcześniej zdiagnozowanymi przewlekłymi schorzeniami nerek, zmarła połowa pacjentów. Jednocześnie umierało nawet 86% pacjentów będących po przeszczepie nerek.

- Nasze dane wskazują, że choroba i niewydolność nerek u osób krytycznie chorych na COVID-19 są powszechne i wiążą się z wyższą śmiertelnością. Jednak istnieją ważne różnice między stadiami ostrej i przewlekłej choroby nerek. Dotyczą one śmiertelności pacjentów z COVID-19, a szczególnie wrażliwe są osoby po przeszczepie nerki - podkreślają autorzy badania.

Już niedługo obostrzenia mogą zostać rozszerzone. Rzecznik rządu zapowiadaJuż niedługo obostrzenia mogą zostać rozszerzone. Rzecznik rządu zapowiadaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Monety mogą być świetnym zabezpieczeniem na trudne czasy. Za niektóre kolekcjonerzy zapłacą fortunę
  2. Poczta podjęła kluczową decyzję. Dotyczy pieniędzy emerytów i rencistów. Tysiące Polaków czekało na ustalenia
  3. Minister Zdrowia przekazał złe wieści. Już w przyszłym tygodniu może nas czekać gigantyczny wzrost zachorowań
  4. Adam Niedzielski przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz. Szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim
  5. Stało się, 10 dni kwarantanny dla Polaków. Nie ma wyjścia, kolejny kraj podjął trudną decyzję
  6. Służby odwołały pogrzeb kierowcy karetki zmarłego na COVID. Prokuratura przypomniała sobie o sekcji zwłok

Następny artykuł