Polsat poinformował dziś o śmierci znanego, francuskiego artysty
facebook_ AFP News Agency
Autor - 25 Marca 2020

Miliony Polaków uwielbiało przygody Asteriksa. Niestety, Polsat poinformował o śmierci wielkiego artysty

Polsat News poinformował o śmierci Alberta Uderzo, twórcy komiksów o Asteriksie. Francuski Rysownik zmarł w wieku 92 lat. Zięć zmarłego, Bernard de Choisy oznajmił agencji AFP, że przyczyną śmierci artysty nie był koronawirus.

Polsat News poinformował dziś o śmierci jednego z najpopularniejszych francuskich rysowników. Albert Uderzo, artysta włoskiego pochodzenia i współtwórca serii komiksów o Asteriksie odszedł we wtorek w wieku 92 lat.

Albert Uderzo urodził się 25 kwietnia 1927 r. w miejscowości Fismes, w północno-wschodniej Francji. Artysta już w przedszkolu wykazywał niezwykły talent plastyczny. Pierwszy komiks z rysunkami i scenariuszem Uderzo pojawił się w 1980 r. Była to historia obrazkowa o nazwie “Asteriks i wielki rów".

Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życieKoronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życieCzytaj dalej

Polsat poinformował dziś o śmierci znanego, francuskiego artysty

Rodzina i osoby z najbliższego otoczenia Alberta Uderzo poinformowały, że artysta odszedł we wtorek w swoim domu w podparyskim Neuilly-sur-Seine. Śmierć rysownika potwierdzili prezes Instytutu Rene Goscinny'ego, Aymar du Chatenet, i jego były wydawca Dargaud.

— Albert Uderzo zmarł we śnie na zawał serca, niezwiązany z koronawirusem. Od kilku tygodni był bardzo zmęczony — poinformował zięć zmarłego, Bernard de Choisy.

Albert Uderzo rysował komiksy z serii "Asteriks i Obeliks" aż do 2009 r. Historia tych dwóch bohaterów znana jest na całym świecie i kojarzy się z Francją prawie tak mocno, jak wieża Eiffla. Przygody Asteriksa rozpoczęły się w 1959 roku, kiedy to René Goscinny opublikowali pierwszy odcinek komiksu.

Na tle dominujących wówczas bohaterów komiksowych z USA Asteriksowi udało się znacząco wybić. Gdy Uderzo przeszedł na emeryturę, mógł pochwalić się 34 tomami komiksu. Nowe wydania wciąż jednak pojawiają się w księgarniach.

Jak podaje portal ksiazki.wp.pl, wczesną inspiracją artystyczną 12-letniego Alberta były amerykańskie komiksy i kreskówki, zwłaszcza z wytwórni Walta Disneya. Gdy Uderzo zaczął malować farbami, jego rodzice dostrzegli, że cierpi on na ślepotę barw. Dla artysty nie było to jednak żadną przeszkodą w zdobyciu światowej sławy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowe objawy koronawirusa. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Wprowadzono bardzo ważną zmianę, każdy podatnik musi o niej wiedzieć. Nowy przepis już obowiązuje

W 1951 r. Albert Uderzo poznał Rene Goscinny’ego, syna polskiego Żyda. Artyści szybko zostali przyjaciółmi i zaczęli pracować w paryskim biurze firmy World Press. W 1959 r. Uderzo i Goscinny objęli stanowiska dyrektora artystycznego i redaktora w nowym piśmie "Pilote", gdzie narodził się Gal Asteriks.

Na całym świecie do tej pory sprzedano 380 milionów egzemplarzy komiksów o Asteriksie. Przygody postaci zostały przetłumaczone na 111 języków. Historia dwóch dzielnych galów wykorzystana została w wielu filmach fabularnych, kreskówkach, parkach rozrywki, zabawkach czy grach wideo.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed Wielkanocą KIRDiP ostrzega Polaków, chodzi o jajka. Włochy były 1 z największych producentów jaj w Europie
  2. Córka i ciężarna żona ministra środowiska mają koronawirusa. Wiadomo, w jakim są stanie
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. W kwarantannie nie masz co liczyć na przesyłkę. Poczta Polska wstrzymuje listonoszy

Następny artykuł