Sąsiad Polski umieścił nasz kraj na czerwonej liście. Bardzo duże utrudnienia dla podróżnych

Polska na ukraińskiej czerwonej liście
East News/PHOTO: JAKUB ORZECHOWSKI / SE / EAST NEWS MEDYKA SYTUACJA NA GRANICY Z UKRAINA PO OGLOSZENIU EPIDEMII SWINSKIEJ GRYPY A/H1N1 U NASZYCH SASIADOW 30/10/2009
Autor Barbara Bujar06.01.2021

Władze Ukrainy wpisały Polskę na listę państw objętych „czerwoną strefą”. Zgodnie z zasadami Polaków, którzy przekroczą wschodnią granicę, będzie obowiązywała 14-dniowa kwarantanna. W niektórych przypadkach nie będzie to jednak konieczne.

Polska dołączyła do listy państw objętych na Ukrainie „czerwoną strefą”. Jak podaje serwis internetowy TVN24, Ministerstwo Zdrowia naszych południowo-wschodnich sąsiadów aktualizuje wykaz co siedem dni.

Polska na liście „czerwonych” państw. Ukraina wprowadza ograniczenia

Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia raz w tygodniu odświeża listę państw o szczególnym stopniu zagrożenia epidemicznego. Robi to zgodnie z przyjętymi zasadami – „czerwoną strefą” obejmowane są wszystkie kraje, w których w ciągu ostatnich 14 dni liczba zdiagnozowanych przypadków COVID-19 była większa niż na Ukrainie.

Dodatkowo władze zwracają uwagę na procentowy wzrost przypadków, nawet jeśli w danym kraju liczba zakażeń w ostatnich dniach była mniejsza niż na Ukrainie. Zgodnie z tą zasadą na listę „czerwoną” trafiają państwa, w których w ciągu minionych dwóch tygodni liczba przypadków wzrosła o ponad 30 proc.

Po ostatniej aktualizacji w wykazie umieszczono między innymi Polskę. W związku z tym obywatele naszego kraju, którzy planują podróż na Ukrainę, będą musieli liczyć się z obowiązkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny lub wykonania testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarna aktorka, która trafiła do szpitala w WigilięMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarna aktorka, która trafiła do szpitala w WigilięCzytaj dalej

W niektórych przypadkach podróżni z krajów objętych „czerwoną strefą” będą jednak zwolnieni z obowiązku. Kwarantanny nie będą musiały odbywać:

  • osoby posiadające negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany co najmniej na 48 godzin przed przekroczeniem ukraińskiej granicy,
  • dzieci do 12. roku życia,
  • osoby, które studiują na Ukrainie

Wszyscy przebywający na kwarantannie będą musieli pamiętać o zainstalowaniu aplikacji „Vdoma”. Dzięki specjalnemu programowi służby ukraińskie będą mogły bez problemu monitorować ich lokalizację.

Dodatkowo władze Ukrainy wymagają, aby każda osoba przekraczająca granicę ich państwa miała ze sobą zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym.

- Taki dokument może wystawić firma zarejestrowana na Ukrainie lub zagraniczna firma ubezpieczeniowa, która ma przedstawicielstwo na Ukrainie lub taka, która posiada umowy z placówkami na Ukrainie – informuje TVN24.

Przypomnijmy, że w Polsce także obowiązuje kwarantanna. Zgodnie z nowymi obostrzeniami, które wprowadzono od 28 grudnia do 17 stycznia, trwa ona 10 dni i dotyczy osób wracających do kraju transportem zorganizowanym.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł