Polska zagrożona silnymi uapłami. IMGW wydało pilne alerty
pixabay.com/Oimheidi
Autor Barbara Bujar - 8 Sierpnia 2020

Pilny alert dla całej Polski. Zagrożenie dla zdrowia i życia

Polska od kilku dni znów zachwyca piękną pogodą i wysokimi temperaturami. Niestety, takie upały mogą wiązać się z niebezpiecznymi konsekwencjami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w tej sprawie pilne alerty dla wszystkich województw. Zobacz, w której części naszego kraju zagrożenie będzie największe.

Wakacje zazwyczaj kojarzą nam się z piękną pogodą i wysokimi temperaturami. Takie warunki cieszą większość Polaków, którzy w ostatnich dniach tłumnie wyjeżdżają nad wodę lub w inne spokojne miejsca. Niestety, oprócz świetnej zabawy upały mogą przysporzyć im także wielu przykrych zdarzeń. Są one bowiem bardzo niebezpieczne i w prosty sposób prowadzą do znacznego osłabienia organizmu człowieka. Takimi konsekwencjami w weekend będzie zagrożona cała Polska.

Objawy raka wątroby. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów, bardzo ciężko go wykryćObjawy raka wątroby. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów, bardzo ciężko go wykryćCzytaj dalej

Polska w obliczu silnych upałów. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia

Ostatnie dni w Polsce cieszą się naprawdę wysokimi upałami. Szczyt wysokich temperatur ma jednak zostać osiągnięty w weekend. Alerty, które IMGW wydało dla poszczególnych województw naszego kraju, w większości obowiązywać będą do niedzieli wieczorem. W niektórych przypadkach zagrożenie potrwa nawet do poniedziałku albo wtorku.

Jak podaje TVN Meteo, alerty pierwszego stopnia zostały wydane dla trzech województw. Zgonie z definicją IMGW taki rodzaj ostrzeżenia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest wtedy szczególna ostrożność oraz potrzeba śledzenia komunikatów. Do godziny 18:00 w niedzielę będzie on obowiązywał w następujących powiatach województwa dolnośląskiego: dzierżoniowskim, świdnickim, jaworskim oraz złotoryjskim.

Ostrzeżeniem pierwszego stopnia zostało objęte także województwo podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. Tam niebezpieczeństwo może pojawić się do godziny 21:00 w niedzielę. Podobna sytuacja przewidywana jest w województwie mazowieckim. Tam, poza powiatami, w których obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia, alerty przestaną obowiązywać w niedzielę o godzinie 19:00.

Niestety, większość naszego kraju została objęta ostrzeżeniem drugiego stopnia, które IMGW definiuje jako wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. W tym wypadku zalecana jest także duża ostrożność, śledzenie komunikatów oraz stosowanie się do poleceń służb ratowniczych. Taki alert instytut wydał w następujących województwach: lubuskim, wielkopolskim i łódzkim. Tam ostrzeżenia będą ważne do godziny 21:00 we wtorek. Na liście znalazły się także województwa opolskie i dolnośląskie, w których zagrożenie przewidywane jest do godziny 18:00 w poniedziałek.

Do niedzieli uważać powinni także mieszkańcy województwa mazowieckiego (z wyłączeniem powiatów, w których ogłoszono zagrożenie pierwszego stopnia), lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, śląskiego, małopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Do poniedziałku niebezpieczeństwo przewidywane jest natomiast w województwie pomorskim i zachodniopomorskim.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Znamy ulubione używane samochody Polaków. TOP10 najpopularniejszych modeli w lipcu

Przypomnijmy, że wysokie temperatury wymagają odpowiednich środków bezpieczeństwa. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w czasie upałów najlepiej jest zostać w domu i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Dodatkowo zaleca się stosowanie kremów z filtrem UV, a także zakładanie nakrycia głowy i przewiewnej odzieży. Warto pamiętać, aby nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie i nie pić alkoholu, który charakteryzuje się właściwościami odwadniającymi organizm. Zlekceważenie tych zasad może prowadzić do zbyt intensywnego osłabienia organizmu lub powstania udaru słonecznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wąż grasuje po warszawskim osiedlu. Rada osiedla ostrzega, uważajcie
  2. Małgorzata Rozenek-Majdan przerwała milczenie. Wykazała się odwagą, jakiej wielu brakuje
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Wnuczek zafundował 87-letniej babci makijaż, który odmłodził ją o kilkadziesiąt lat

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł