Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej ostrzega. "Wydolność służby zdrowia już się skończyła"

Polska epidemia
unsplash.com/Jonathan Borba
Autor Natalia Niewczas25.10.2020

Wedle oficjalnych danych, Polska walczy z epidemią koronawirusa od marca 2020. Właśnie wtedy potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia niebezpiecznym patogenem. Od tamtego czasu Polacy z niepokojem śledzą przebieg starcia, jakie odbywa się na pierwszym froncie walki z zagrożeniem - polska służba zdrowia jest w stanie poważnego kryzysu.

O tym, że Polska przestała radzić sobie z epidemią COVID-19 mówią liczby, sytuacja epidemiologiczna w ostatnim czasie wyraźnie wymknęła się spod kontroli. O tym, jak w czasach epidemii radzi sobie polska służba zdrowia, wypowiedział się profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Zdaniem uczonego wydolność służby zdrowia już dawno się skończyła.

Zacznie się już jutro. Poważne zmiany dotkną całą PolskęZacznie się już jutro. Poważne zmiany dotkną całą PolskęCzytaj dalej

Polska służba zdrowia pogrążona w chaosie

Wystarczy jedno spojrzenie na oficjalne statystyki, by uleciały nadzieje na to, że Polska szybko zażegna zagrożenie epidemiologiczne. Przyszłość pozostaje niepewna; na obecne problemy, z jakimi musi borykać się służba zdrowia, zwraca uwagę prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Wydolność służby zdrowia już się skończyła. Polski system ochrony zdrowia był w okresie "przedzawałowym" jeszcze przed epidemią. Nigdy zarządzanie w ochronie zdrowia nie miało charakteru długoterminowego czy przemyślanego. Zawsze towarzyszył mu chaos, który pandemia - obnażając braki i niedostatki w systemie - pogłębiła - zaznacza profesor Andrzej Matyja.


Jak podaje portal wiadomości.wp.pl, kryzys polskiej służby zdrowia to także duża ilość zakażeń koronawirusem wśród medyków. Mowa o ok. 3 tys. chorych na COVID-19 lekarzach; ok 15 tys. przedstawicieli służby zdrowia przebywa na kwarantannie.

- Zaznaczam, że te dane to ogromne niedoszacowania. Zachorowań wśród lekarzy jest tak naprawdę dużo więcej, ponieważ część z nich przechodzi zakażenie w samoizolacji. Oby się nie okazało, że chorzy leczeni z powodu COVID-19 będą leczeni przez personel z COVID-19. To byłby najtragiczniejszy scenariusz, który mógłby nas wszystkich spotkać - ostrzega profesor.


W rozmowie z WP profesor Andrzej Matyja jednocześnie zrezygnował z podania oficjalnej liczby zgonów, jaką odnotowuje się wśród przedstawicieli polskiej służby zdrowia. Określił ją jednak mianem “przerażającej”.

Dzisiaj grzeje: 1.WHO ostrzega. "Świat znalazł się w krytycznym punkcie"
2.Najnowsze, ważne informacje dla seniorów. Wiemy, o ile mają wzrosnąć emerytury
3. Na jej pępku pojawił się guzek. Nie miała pojęcia, że jest to objaw niebezpiecznej choroby

Pierwsze objawy niedoboru jodu w organizmie. Nigdy nie należy ich ignorowaćPierwsze objawy niedoboru jodu w organizmie. Nigdy nie należy ich ignorowaćCzytaj dalej

Zdaniem profesora decyzja o objęciu całej Polski czerwoną strefą zapadła zdecydowanie za późno. Uczony podkreśla, że w obliczu obecnego zagrożenia wirusa należy wyprzedzać, a nie ledwo doganiać.

W Polsce wprowadzono nowe, zaostrzone restrykcje. Lekarz utrzymuje, że pierwsze efekty w związku z wprowadzeniem dodatkowych ograniczeń będzie można zauważyć za ok. dwa tygodnie.

Od początku epidemii w Polsce testy potwierdzały zakażenie COVID-19 ponad 241 tys. razy. W naszym kraju stale przybywa jednak również ozdrowieńców, za wyleczonych uznaje się bowiem ponad 109 tys. pacjentów.

Epidemię uda się niedługo opanować? Eksperci nie mają dobrych wieściEpidemię uda się niedługo opanować? Eksperci nie mają dobrych wieściCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Władza najpierw prosiła, ale w nocy zdecydowała się jednak wprowadzić zakaz. Starsi ludzie praktycznie uwięzieni w domach, tylko parę wyjątków
  2. Bank PKO BP ostrzega przed fałszywą aplikacją. Pieniądze znikają z kont klientów
  3. Wstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać
  4. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu
  5. Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniem
  6. Dramat u Majdanów. Radosław Majdan trafił do szpitala. Jest fatalnie. Wyjadą jeszcze z Małgosią w egzotyczną podróż?
  7. "Trzaskowski i feministki poszli spacerkiem na Nowogrodzką". Sobotni protest przed siedzibą partii rządzącej

Następny artykuł